Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Granituire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Granituire

Salut,

1. Dupa iesirea din indiviziune (dispusa de instanta) a doua loturi de teren se poate face granituirea propietatii, chiar daca acest lucru nu a fost cerut in instanta? Sau se subintelege acest lucru? Mentionez ca nu mai exista nimic "la cumun", servitute, etc.
Daca DA, care sunt pasii de urmat, trebuie efectuat cadastrul si intabularea si abia dupa se poate demara constructia gardului, sau se poate face imediat dupa pronuntarea instantei?
actiunea de granituire poate fi introdusa la instanta si se poate face o expertiza care sa delimiteze exact loturile.
Delimitarea loturilor a fost facuta prin expertiza.
Intrebarea, este daca pot demara construirea unui gard in vederea delimitarii fizice a loturilor de teren fara ca acest lucru sa contravina legilor.
Granituirea despre care vorbesc va trebuii sa delimiteze doua propietati private si nu va afecta nicio o alta propietate (privata sau nu). Practic un lot de teren se imparte la doi, iar pe limita de hotar, hotarata prin expertiza daca pot construii un gard?
-daca limita din expertiza e foarte clara , si gardul e din lemn/plasa fara fundatie il puteti face (il faceti doar pe terenul dvs).
-Cel mai sigur ar fi sa anuntati departamentul urbanism al primariei.
-sentintinta se inscrie in CF dupa o masuratoare si o documentatie a unui autorizat cadastru (gasiti lista la OCPI din jud dvs). dupa aceasta a doua masuratoare si avizarea ei de catre OCPI veti fi inscris in CF cu suprfata mp si veti avea un "cadastru" cu limite si dimensiuni metrice......