Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit mod completare D101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

mod completare D101

Buna ziua,

La decl 101 perioada 01.01-30.09.2010 am pierdere -181.299.
Daca scriu ch.nedeductibile +deductibilit.limitata in suma totala de 30.502(impoz.profit 8499, sponsorizare....si altele) la rd 36 total profit impozabil ramane -150.797(deci scade pierderea).
Nu prea inteleg am pierdere si am si cheltuieli nedeductibilie !!!! Scade pierderea? E corect ?

Va rog ajutati-ma cu un raspuns.

Da este corect. Este normal, pt ca deductibilitatea unor chelt este conditionata de obtinerea de profit.
Pierderea contabila va ramine cea din ct 121, dar fiscal puteti deduce in viitor la calculul impozitului numai pierderea fiscala.

Din postarea dvoastra consider ca nu aveti evidentiat corect impozitul pe profit. Fiind pe pierdere ar trebui sa aveti in ct 691 numai imp minim pe cele 3 trimestre. 8499 lei nu reprezinta nici o transa de impozit minim. Verificati.
Multumesc ptr raspuns
Asa este......corectez ......8250 deoarece am recalculat impoz aferent celor 3 trim.si am facut 691=441 249 rosu (platit in plus ).
Va rog sa-mi spuneti care este pierderea fiscala?
Si inca ceva , daca nu sunt prea insistenta, aceasta pierdere fiscala pot sa o trec in D101 la trim IV.
Pierderea fiscala este cea din decl 101 de la rindul 39 (cind este cu minus).
Da, o preluati in decl trim IV la rindul 38.