Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Pensie + concediu?!?!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Pensie + concediu?!?!

În sistemul de învăţământ se mai permite ca pensionarii să activeze "la catedră", cumulând astfel pensia şi salariul. Mai au dreptul la concediu? Atunci ei primesc concomitent atât pensie (pentru anii lucraţi până la data pensionării) cât şi concediu (pentru perioada lucrată efectiv, chiar şi după pensionare). Cu siguranţă e imoral, dar întrebarea mea este următoarea:
"Nu este ilegal să fie plătiţi de două ori pentru perioada de repaus aferentă celei lucrate?" :O
Iată că în sfârşit s-a schimbat legea şi pensionarii - cei care au activitate didactică, mai precis - nu mai sunt consideraţi ca angajaţi "obişnuiţi", cu normă întreagă, ci sunt plătiţi "la plata cu ora", fără drept la concediu şi alte facilităţi! Am intrat un pic în normalitate, de la 01.01.2012!!!!
Care to comment, anybody? B-)