Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu norma de venit si mai multe coduri CAEN
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu norma de venit si mai multe coduri CAEN

Sunt PFA cu norma de venit avand codurile CAEN:
6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)
6202 - Activitati de consultanta în tehnologia informatiei
6209 - Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei

Conform OUG 117/2010, Art 49 (5) sa inteleg ca norma de venit care o sa imi vina in martie o sa contina insumarea normelor pentru cele 3 activitati? Ar fi foarte neplacut si m-as gandi sa renunt la doua dintre CAEN-urile pe care le am.

Art. 49. — (1) În cazul contribuabililor care realizează
venituri comerciale definite la art.46 alin. (2), venitul net anual se
determină pe baza normelor de venit de la locul desfășurării
activității.
.................................................................................................
(5) Dacă un contribuabil desfășoară două sau mai multe
activități care generează venituri comerciale, venitul net din
aceste activități se stabilește prin însumarea nivelului normelor
de venit corespunzătoare fiecărei activități.
(6) În cazul în care un contribuabil desfășoară o activitate
desemnată conform alin. (2) și o altă activitate independentă,
venitul net anual se determină pe baza contabilității în partidă
simplă, conform art. 48.”
Din pacate da, solutia ar fi sau sa radizezi codurile CAEN secundare sau sa treci la impozitarea in sistem real.
Salut,

am fost azi la anaf sa imi iau decizia de impunere (pfa it norma, 6201 principal si inca 2 secundare (din aceeasi clasa), Bucuresti, sector 2 )
Nu s-au adunat normele, venitul net estimat este 20800 si plati anticipate 3328/an

Ciuc, eu as zice sa ai grija. Ai intrebat daca nu se aduna normele?!?Sa nu te trezesti pe la mjlocul anului cu o alta decizie de impunere. Cei din Mures au dat prima data o tura de norme, pe IT erau undeva la 30.000 RON, dupa ce s-au prins ca se face suma au redus normele brusc ...Sa nu te trezesti mai tarziu cu "supliment" din partea ANAF-ului, nu trebuie sa te bazezi pe faptul ca cel ce ti-a facut decizia stie ultimele prevederi; mai bine intreaba sa vezi daca stia de adunarea lor ...
Nu, nu am intrebat. Am intrebat in alta zi la anaf la asistenta contribuabili si persoana de acolo nu stia de adunarea normelor. Eu nu prea mai intreb, ca nimeni nu stie nimic clar.
De fapt, cel mai cinstit este sa ma duc la RC si sa fac cerere de renuntare ale celor 2 coduri caen suplimentare.
In curand voi primi si decizia prin posta si voi vedea ce scrie si acolo.
Dar sincer, daca cineva de la anaf imi da decizia gresita, ar trebui sa plateasca din buzunar diferenta - e enervant ca nimeni nu raspunde de nimic. La pensii am platit pe net, banii mi-au venit inapoi si m-am trezit cu penalitati. Le-am dat un mail , evident nu au raspuns, nici nu stiu unde sa ma adresez, pe cine sa iau de gat. Asta pentru ca nu am ascultat cand mi s-a zis sa imi fac firma in Cayman sau Malta :)
Eu zic sa fiti cu bagare de seama, au mai fost "greseli" si din partea celor de la sanatate care au taxat doar 5.5% in loc de 6.5% si acum oamenii umbla sa plateasca diferenta ...Una e cand e 1% si cu totul alta e cand mai dai inca de 2 ori impozitul si sanatatea(daca ai 3 coduri si ti-au pus doar o norma)