Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Plata CAS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Plata CAS

Am PFA in sistem real. In ianuarie am platit la CAS 116 lei, pt ca in decizia de impunere era precizata data inceperii activitatii ca fiind 15 ianuarie. In ianuarie nu am realizat nici un venit, dar nu am apucat sa depun acea declaratie pt suspendarea platii, pt ca mi s-a spus ca CAS se plateste pana la sfarsitul lunii pt luna in curs, desi peste tot am vazut ca se plateste pana in 25 a lunii urmatoare. Pana la urma cum e corect? Pot cumva sa-mi recuperez banii pe ianuarie, adica sa platesc in februarie doar diferenta pana la 222 lei (asta in conditiile in care in feb realizez venituri)
Va rog sa raspunda cineva, macar sa stiu exact care e termenul de plata al CAS: 25 luna urmatoare lunii pt care se impune plata, sau ultima zi lucratoare a lunii in cauza?
Legea nr. 263/2010 prevede la art. 40. - (1) ,,În cazul asiguraţilor prevăzuţi la art. 6 alin. (1) pct. IV şi alin. (2), termenul de plată a contribuţiei de asigurări sociale este până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se datorează plata.
(2) Pentru ceilalţi asiguraţi ai sistemului public de pensii termenul de plată a contribuţiei de asigurări sociale este prevăzut în Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare."
Art. 6 alin. (1) pct. IV se refera si la:
b) membri ai întreprinderii individuale şi întreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate să desfăşoare activităţi economice;
Multumesc