Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vreau sa divortez dupa 19 ani de casnicie de cosmar, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vreau sa divortez dupa 19 ani de casnicie de cosmar, cum sa procedey sa se judece in lipsa mea si sa se termine repede

m-am hotarat dupa 19 ani de casnicie sa divortez, problema mare este ca nu mi pot permite un avocat din cauza ca sunt bugetar si a ratelor la banca si nu stiu cum se procedeaza sa se poata judeca in lipsa mea si mai ales sa se termine repede. am hotarat sa plec din casa in alta parte cu chirie si sa l las pe el sa stea dar mai ales pe baiat care inca este minor, mai are 2 luni si face 18 ani. ce sfat eveti sau ce opurtunitati voi avea pri aceasta hotarare.
Daca venitul net- adica salariul primit minus cheltuielile periodice ca rate, intretinere, chirii) este sub 500 ron, primiti scutire taxa timbru. Daca netul e de 800 ron, platiti 1/2 din taxa de timbru si se poate esalona plata in mai multe rate lunare.