Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnari
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnari

ma poate cineva lamuri ? Daca am o comdamnare definitiva in Franta la 1 an inchisoare din care 6 luni cu suspendare data in 2008 cand se prescrie , cand as putea merge in franta fara a avea probleme
Intrebati un avocat francez.
Fiecare tara are propriile sale termene de prescriptie.
Legea romana nu va ajuta.
dar daca ar fi data in romania . Intreb pt ca legislatia romaniei este facuta dupa cea franceza
Art. 126.
Termenele de prescriptie a executarii pedepsei sunt:
a) 20 de ani, cand pedeapsa care urmeaza a fi executata este detentiunea pe viata sau inchisoarea mai mare de 15 ani;
b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmeaza a fi executata dar nu mai mult de 15 ani, in cazul celorlalte pedepse cu inchisoarea;
c) 3 ani, in cazul cand pedeapsa este amenda.

Legislatia romana si cea franceza seamana, dar nu prea, tot trebuie sa contactati un avocat care cunoaste legea franceza.
ContSters178374, utilizator
Comparatia intre legislatia penala franceza si cea romana,nu va ajuta de loc.
Exista un site unde se gasesc prevederile legislatiei franceze in diferite domenii,
Folositi unul dintre motoarele de cautare si gasiti-l pentru a va informa.