Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... data intrarii in vigoare a legii 202/2010
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

data intrarii in vigoare a legii 202/2010

buna ziua
Legea 202/2010 a fos publicat in monitorul oficial la data de 26.10.2010 .
In lege se prevede ca intra in vigoare dupa 30 zile de la data publicarii in monitorul oficial.
Legea a intrat in vigoare la data de 26.11.2010 adica dupa 30 zile dupa publicare in monitorul ofiocial ??
Daca am sesizat instanta si procesul a fost judecat in data de 19.11. 2010 deci inaintea datei de 26.11.2010 care consider ca a fost data intrarii in vigoare al legii.
Procesul judecat in acest caz ( deci inaintea de intrare in vigoare al legii) a putut sau nu intra sub incidenta legii ??

Va multumesc !!
Legea a intrat in vgoare la data de 25.11.2010, atunci se implineste termenul de 30 de zile.
Referitor la cealalta problema depinde ce fel de cauza aveati, pentru ca in dispozitiile tranzitorii din finalul legii aveti anumite mentiuni cu privire la dosarele civile, alte mentiuni cu privire la dosarele penale, iar in ceea ce priveste divortul un termen mai lung de intrare in vigoare a legii.

Daca dosarul s-a solutionat inainte de intrarea in vigoare a legii noi, instanta de fond nu putea face aplicarea acesteia deoarece nu era in vigoare.
Depinde daca sa dat sentinta in prima instanta. Daca nu , mai aveti posibilitatea de a va folosi de 2002/2010.

Succes
pop sorin, utilizator