avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plangere contraventionala (Legea nr. 202/2010)
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plangere contraventionala (Legea nr. 202/2010)

Buna ziua!
La data de 01.07.2010 am inregistrat o plg contrav, care s-a solutionat def si irevocabil in 25.11.2010 (respinge plg).
Intrebari:
- legea 202/2010 a intrat in vigoare in 25 sau 26 .11.2010, in 30 de zile de publicarea in Mof respectiv 26.10.2010?
- plg fiind introdusa in 01.07.2010 nu trebuia solutionata cf legii aplicabile la data introducerii plg?
- sa inteleg ca nu mai am nicio cale de atac? #-o
Multumesc anticipat pt raspunsuri.
O zi buna!
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 02:06, 25 Ianuarie 2011
Legea a intrat in vigoare la data de 25.11.2010
Cale de atac nu mai exista doar pentru plangerile contraventionale referitoare la sanctiuni aplicate in baza OUG 195 din 2002. O solutie complet inutila si nelegala incalcandu-se dreptul la un recurs efectiv prevazut de Conventia Europeana pentru apararea Drepturilor Omului. Probabil, in curand, vom vedea cum este condamnat statul roman si cu privire la aceasta problema.
Hotararea este perfect legala ,fiind pronuntata exact in ziua intrarii in vigoare a art. X din Legea nr.202/2010

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs impotriva unei sentinte pronuntate intr-o cauza avand ca obiect plangere contraventionala? Nonynel Nonynel Cu noile modificari privind reforma in justitie se mai poate face recurs la o sentinta privind o plangere contraventionala ? De cand au intrat in vigoare ... (vezi toată discuția)
Data intrarii in vigoare a legii 202/2010 lungu ilie lungu ilie buna ziua Legea 202/2010 a fos publicat in monitorul oficial la data de 26.10.2010 . In lege se prevede ca intra in vigoare dupa 30 zile de la data ... (vezi toată discuția)
Doresc sa contest hotararea irevocabila a instantei, care apreciez ca nu este una justa insense insense buna ziua, am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva... am avut un proces de contestare a unui proces verbal eliberat de politia rutiera buzau la ... (vezi toată discuția)