Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Recurs impotriva unei sentinte pronuntate intr-o cauza ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Recurs impotriva unei sentinte pronuntate intr-o cauza avand ca obiect plangere contraventionala?

Cu noile modificari privind reforma in justitie se mai poate face recurs la o sentinta privind o plangere contraventionala ? De cand au intrat in vigoare modificarile si daca se aplica dosarelor aflate pe rolul instantei, dosarul fiind inregistrat in luna Sept. 2010.
- daca plangerea contraventionala vizeaza un proces-verbal de contraventie incheiat ptr. savarsirea unei contraventii rutiere, hot. inst. de fond nu se mai ataca cu recurs
- in caz contrar, se ataca cu calea de atac a recursului
Cand a intrat in vigoare aceasta modificare? Se aplica si dosarelor aflate pe rolul instantelor, dosar inregistrat in Sept. 2010. Este vorba de o contraventie rutiera.
Nonynel a scris:

Cand a intrat in vigoare aceasta modificare? Se aplica si dosarelor aflate pe rolul instantelor, dosar inregistrat in Sept. 2010. Este vorba de o contraventie rutiera.

Nu are importanta cand ati introdus actiunea pe rolul instantei. Legea nr. 202/2010 a intrat in vigoare in 25.11.2010 si prevederile la care faceti referire sunt de imediata aplicare.
Va multumesc pentru raspuns !