Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nu stiu cum sa formulez cererea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nu stiu cum sa formulez cererea ...

Vreau sa dau in judecata firma de la care am plecat acum 2 ani si 4 luni pentru neplata salariilor pe ultimele 6 luni cat am lucrat acolo. Eu nu am de la ei decat cartea de munca completata la zi, recomandarea si nota de lichidare. Alte documente (CIM si acte aditionale) nu le-am avut niciodata. Statul de plata pe perioada in care nu am fost platita nu l-am semnat si mi-am dat demisia fara preaviz. Va rog sa ma ajutati sa formulez cererea de dare in judecata pentru ca nu sunt in stare. Am luat ca model documentele de pe site, dar situatia mea nu e identica cu cele prezentate acolo. Vreau sa ma ajutati doar la paragrafele in care cer plata salariilor pe perioada ...... in valoare de ..... lei; si aici mai trebuie adaugat cred ceva in legatura cu actualizarea sau indexarea acestei valori si mai cer si plata cheltuielilor de judecata.
Cei care ati trecut prin asa ceva sau va pricepeti va rog frumos sa ma ajutati.
Va multumesc!!!!
1. Calculati-va suma salariului inscris pe CM, si solicitati si acordarea acestora actulizat cu indicele de inflatie, precu si plata cheltuielilor de judecata(acestea se vor sti execat in momentul in care la dosar se va pune chitanta privind plata onorariului avocatului angajat).
2. Va sugerez sa apelati la serviciile specializate ale unui avocat.