Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul colectiv de munca

Buna ziua,
Suntem institutie bugetara si am dori sa stim daca drepturile speciale pentru mentinerea sanatatii si securitatii muncii prevazute in contractul colectiv de munca la nivel de unitate mai pot fi acordate in anul 2011 avand in vedere noua lege cadru a salarizarii.
Va multumesc.
Avand in vedere faptul ca in Constitutie se prevede faptul ca legea se aplica doar pentru viitor, cu exceptia legii penale mai favorabile, consider ca nu sunt afectate drepturile stabilite prin ccm-uri/acorduri colectivenegociate, incheiate si inregistrate inainte de intrarea in vigoare a legii 284/2010.