Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietari: partaj - cum procedam daca o persoana nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietari: partaj - cum procedam daca o persoana nu e de acord?

dupa decesul mamei am scos titlu de proprietate pentru o casa si teren .suntem trei proprietari pe titlu sotul,sora si eu fiul .tata vrea sa-mi vanda mie partea lui ce i se cuvine. cum trebuie sa procedam daca sora nu este de acord cu impartirea imobilului pe cale amiabila
atunci se merge in instanta si se cere atribuirea in natura a imobilui cu plata une sulte. si dp extertiza se va stabili cati bani tb sa-i dati pt restul de casa.
Pentru impartire trebuie sa solicitati instantei iesirea din indiviziune.
Pentru vanzarea cotei ce ii revine tatalui dvs. puteti incheia un act de vanzare cumparare de cota indiviza.
Sau odata introdusa actiunea, puteti face un partaj partial cu tatal dvs. in care sa va cedeze partea/cota ce ii revine.