Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... comodatul-clauze suplimentare..heeelp!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

comodatul-clauze suplimentare..heeelp!

buna ziua,

va rog sa ma ajutati.

Intentionez sa fac un act de COMODAT intre mine ca proprietar al unui aprtament si o familie de 2 persoane si un bebelush.

intrebari:

1.Pot stipula in acest act , ca eu , in calitate de proprietar sa detin permanent o cheie si acces in proprietatea mea?( ei locuiesc deja acolo prin bunavointa mea si NU imi permit accesul si nu am cheie pt a putea intra in proprietatea mea uneori)AM FOST DATA AFATA SI AGRESATA VERBAL

2. Pot conditiona imprumutarea apartamentului interzicant accesul unei pisici in proprietatea mea, pe timpul comodatului?

3. Pot interzice folosorea in regim hotelier a oricaror persoane , altele decat cele care urmeaza sa imprumute bunul imobil si bunurile imobile care imi apartin?adica pot sa Nu permit cazarea unor persoane straine de persoanele care semneaza comodatul? eu Nu am acces in proprietatea mea, dar uneori pesoane din provincie dorm si viziteaza apartamentul meu, zile intregi.....

va rog sa ma ajutati pentru a elucida aceasta situatie penibila....

In principiu puteti scrie orice in contract, dar mai trebuie sa fie si acceptat. (de fapt ati putea sa va rezervati dreptul de a verifica, la un anumit interval, modul in care este conservat, ingrijit bunul, dar un acces permanent e un pic excesiv)
Si daca nu va intelegeti acum, cand ca sunt doar tolerati in spatiu, dupa cate inteleg, ce va face sa credeti ca vor deveni mai buni dupa ce le faceti si un contract?
romascanu, moderator
Un pic excesiv? un pic? :O
As spune un pic ilegal, macar atat...
Adica, ce este comodatul: comodatul este cedarea gratuita a folosintei unui bun. Desi ma indoiesc de faptul ca situatia reala este cea de comodat si nu e inchiriere, situatia e aceeasi: dv. cedati folosinta bunului. Daca cedati ceva, in mod clar nu mai aveti acel lucru, corect? :-/
Acum: daca ar fi o masina, nu ar fi putintel ciudat sa mai folositi si dv. masina sau sa veniti cu noi, comodatarii, din cand in cand?
La fel si cu imobilul.
Folosinta, din momentul incheierii contractului, este a comodatarilor si dv. nu mai aveti un drept de folosinta acolo.
Mai mult, ei va pot scoate legal afara, cu politia. Caci dv. nu mai aveti folosinta bunului, doar ei o au...
Asa incat nu, nu aveti voie sa pastrati o cheie dar si daca o pastrati, nimic nu-i poate impiedica pe ei sa schimbe yala. Nici macar o prevedere contractuala.
Dreptul de a inspecta, anuntat, locuinta, poate fi prevazut in cojntract, asa cum psunea colega.
Mai mult insa, nu mi se pare corect. :weg:
Aveti grija la urmatorul aspect: daca ei va platesc totusi o suma de bani ca si chirie, va au la mana: oricand se supara va pot ameninta ca va dau in gat la Administratia financiara si asta e evaziune fiscala, nu e gluma.
Am avut caz in care proprietarul era astfel santajat si nu putea nici sa mareasca acea chirie si nici sa-i scoata afara de frica procuraturii. :slap:

Asa ca, in conformitate cu art. 28 alin 1 legea locuintei, proprietarul are obligatia de a preda locuinta; a preda inseamna ca ramane fara ea, ca nu poti sa predai un lucru da' sa mai tii de un colt. Prin urmare, fara chei, vizite surpriza etc.
De aceea in strainatate oamenii nu au proprietati si majoritatea stau in chirie, caci exista respect pentru posesie, viata privata, folosinta etc. :fight:
Intrarea peste comodatari in casa echivaleaza cu tulburarea posesiei, infractiune conform codului penal.
Daca acei comodatari respecta conditiile legale pentru musafiri, pot aduce pe cine si cand vor ei...
Ar fi culmea sa-mi spuna proprietarul sa nu mai vina soacra-mea pe la mine! Adica, asa o mare iubire intre mine si soacra sa fie impiedicata de... proprietari? Nuuu... :O

In toate cazurile, ar fi solutii, dar nu vreau sa dau solutii pentru ocolirea legii, mi se pare gresit. Scopul in sine e ilegal, asa ca nu voi contribui.
Liliana Gradinaru, Avocat
mii de multumiri doamna avocat pentru promptitudine,

da, acum cuplul este tolerat de mine.....si ce zicezi ca este vorba despre fiul meu, nora mea si fetitza lor.
Sunt siderata pentru tratamentul injurios la care sunt supusa de propriul meu copil si nora mea....se considera stapani in casa mea....care a fost cumparata de mine NUMAI pentru ca ei sa aiba o locuintza in Bucuresit, fara sa plateasca chirie si fara sa aiba greutatti.....dupa ultima renovare de acum o luna, totul pe banii mei, si in conditii de lux( am toate facutirle) ei considera ca nu am acces in casa, ma refer numai la vizite anuntzate si de comun acord, si.......ca tolerati fiin de mine, din dorintza exclusiva de a le fi bine, am ajuns sa fiu in situatia asta

Nu le-am cerut nimic, decat sa iti plateasca taxele obisnuite la blo, intretinere, etc.....platesc numai eu....ei refuza si ma pun in situatii infernale financiare.

Imi aplica un santaj ordinar, hartuire si japca pe fatza, sub pretextul ca daca sunt proprietara sa platesc eu tot si sa NICI nu intru in casa......

NORA MEA DORESTE SA TREC APARTAMENTUL PE NUMELE LOR SI AMENINTZA CU TOT FELUL DE MIZERII....FIUL MEU E ACUM CASATORIT SI DESIGUR II TINE ISONUL......din motive de prtectie am decis inca de la cumparare cu fiul si cu nora mea....ca apartamentul cumparatde mine pentru folosintza lor exclusiva, este in proprietatea mea....fiin dorintza mea legitima.....acum ei s-au sucit si ma hartuiesc si decizia mea ramane definitiva...

nu stiu daca voi avea sussces cu un act de comodat, sa ii determin sa ishi plateasca taxele si sa am acces in casa uneori la ei si la nepotica mea.......o mizerie cumplita domina casa, de 5 ani.....jeg naprasnic....ceea ce m-a determinat sa renovez de curand casa, pe banii mei....pentru ca venea pe lume nepotica mea......santajele se accentueaza, sunt injurata grosolan si Nu mi se deschide usha cand doresc sa ii vizitez, nici latelefon Nu mi se raspunde si......vai de mama ea....sunt la un pas sa ii evacuez, cand dupa 5 ani nu mai pot plati taxele si pentru ei.Eu locuiesc in alt apartament , proprietate personala si nu i-am deranjat niciodata mai mult cu un telefon si o vizita rara si cu investitii financiare speciale.....toate pe cheltuala mea......eu sunt titrati......fiul meu este avicat stagiar si nora mea este jurista...mai rau decat atat nici Nu se poate, nu?ce stiu ei din legislatie mai multdecat stiu eu? pe cese bazeaza cand ma santajeaza?oare au facut vreo ilegalitate ? si eu nu stiu? pemanent imi spune fiul meu, avocat..." apartamentul asta este al meu"....actele de proprietate sunt la mine, nu am cunostintza de vreo modificare prin vointza mea, de instrainare.....help..oare am sa ajung sa ii evacuez? asta e singura solutie? nu asta a fost intentia mea de mama....am vrut sa le fie viatza ushoara si.....a deveni a mea un CALVAR

va rog sa imi mai dati sfaturi....daca am ajuns sa scriu pe aici.....intelegeti in ce situatie sunt....
Liliana Gradinaru, Avocat
Eu cred ca ar trebui sa ii evacutai. Macar ca o lectie, sa vada ca nu e nimic la mana lor...
Au dreptul sa nu va deschida usa, dar nu sa nu-si plateasca taxele... care taxe, nu stiu, dar presupun ca la intretinere va referiti...
Deci: eu i-as evacua. Poate i-as primi inapoi, in conditiile decente negociate de parti, mi=-as face un contract la un avocat care sa-mi dea un minim control asupra pierderilor sau castigurilor si le-as pune, probabil, chirie. :) Daca pe gratis nu apreciaza, sa vedem...
multumesc stimata doamna avocat pt comentariu,

vi se pare normal ca eu sa platesc taxele de intretinere in situatia actuala in care fiul meu si familia sa sunt tolerati fara act de comodat in proprietatea mea? este foarte adevarat ca am consimtit afectiv si faptic , ca ei sa locuiasca in acest apartament, singurul amendament este ca el figureaza pe numele meu de la bun inceput.

nici nu imi trece prin cap sa folosesc si eu o particica din proprietatea mea, impreuna cu ei.......le-am respectat intimitatea si au facut ce au dorit in casa mea.......

DAR au adus proprietatea intr-un hal de mizerie......incat am fost nevoita sa renovez totul de curand......taxele nu sunt platite de loc........ei 2 ma trimit pe mine la intretinere.....noi locuim separat de mult.....este cel mai bine pentru o familie tanara...nu oare nu am fost intelegatoare? sunt in prag de pensie si 2 tineri asha trebuie sa jecmaneasca o mama? sunt singura dontre cei 4 parinti in viatza, care cotizez si in casa lor......nu pot periclita situatia proprietatii, prin scoatere la licitatie, pentru nepata intretinerii.....

dumneavoastra ce ati face in locul meu....? sunteti cumva si mamica? nu stiu inca daca slutia cu OMODATUL ar rezolva ceva......o pisica jegoasa care ishi face nevoile peste tot in casa, si care sare in patul nepoatei mele, nou nascuta, care emana mirosuri de closet permanent in casa si......care pune in pericol tot ce exista in casa....inclusiv bebelusha.......oare are mai multe drepturi decat mine la viatza si sanatate?

Nu am dreptul sa cer legal eliminarea oricarui factor distructiv din proprietatea mea?

oof....va rog comentati, indiferent ce pozitie ati avea, ca avocat sau ca OM.....

multumesc anticipat

din nou va multumesc doamna avocat

nici in visele mele de cosmar nu m-am gandit vreodata sa imi evacuez copilul din casa mea.....ca e munca mea de o viatza si a 4 generatii din familia mea.....

nu stiu la ce contract va referiti pentru controlul proprietatii in spetza.....invatati-ma, va rog

ma suna uneori administratorul sa imi ceara restante de zeci de milioane pt intretinere....e de rushine merg si platesc....ani de zile ma tot rog de ei sa plateasca ceea ce consuma....Mi se spune ca proprietarul sa faca asta.....asta imi spun si cuscrii mei, cand de nenumarate ori i-am rugat ca ia maasuri cu fata lor....si pe nora mea am rugat-o sa plateasca....ani de zile a locuit si ea acolo fara sa doreasca sa se inscrie si ea ca o persoana la plata intretinerii.....nu a vrut....cand am declarat-o eu, la cartea de imobil, eu facut un mare scandal amandoi....ca de ce si cum....ca de ce ma bag eu in viatza lor......

ce sa mai fac?...o notificare ref la situatie, o oferta pt un act de COMODAT? si daca nu se conformeaza si nu doresc sa semneze sa ii evacuez? cu potarashii?

NUMAI MAMA SA NU FII..mi-am crescut singura baiatul ....de cand avea 9 ani....sunt divortata de 18 ani.....sunt profesoara , nu o analfabeta....l-am facut avocat....i-am facut nnta si si acum ii mai dau bani si le cumparam haine si de toate.......ca sa fiu o soacra buna si o mama-tata.... sunt singura care ii sustine....nu mai pot indura tratamentul si santajul financiar......

cuscrii se complac si nu misca nici un deget.....stau spectatori si.....comanda in casa mea....

rog comentarii si sfaturi.....multumesc anticipat
Liliana Gradinaru, Avocat