Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nu pot intra in proprietatea mea...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nu pot intra in proprietatea mea...

de urgentza daca se poate, va rog sa imi raspundeti

pana apelez la un avocat, am nevoie urgenta de o informatie, si anume:

spetza este urmatoarea:

1. sunt proprietara unui ap in bucuresti, 2 camere, la bloc,Calea Griviteti prin contract de vanzare-cumparare din anul 2003, deci este pe numele meu irevocavil

2. eu nu locuiesc si nu am locuit acolo nici o ora.

3. locuiesc in alta proprietate , a mea, tot din 2003, 3 camere

4.din 2003 am convenit cu fiul meu sa locuiasca in apartamentul din calea grivitei,2 camere, fara nici un fel de chirie, sau act de comodat sau alta forma, decat primirea in spatiu de catre mine , la sectie de politie 4, buc.CU CONDITIA SA ISHI PLATEASCA TOATE TAXELE AFERENTE ACESTUI GEN DE LOCUINTZA...intretinere, lumina, telefon, cablu, radio, impozit.....

5.in 2005, in urma casatoriei fiului meu, de buna credintza am luat in spatiu pe nora mea, facandu-i buletin de bucuresti, de buna credintza si numai prin vointza mea, nu m-a obligat nimeni.AM CONSIDERAT ABSOLUT FIRESC ACEST GEST AL MEU.

6.in timp, din anul 2003 pana in prezent am constatat ca ei nu platesc regulat taxele amintite de mine mai sus si am fost uneori pusa in situatia sa platesc eu sume exorbitante restante, in calitate de proprietar.....si ca ajutor de mama, etc.

7. nerushinarea lor a mers in asha hal incat ajunsesem sa mi se spuna si de catre cuscrii mei.....sa plateasca proprietarul.....hm

8. au aparut certuri infernale, mizerii, injuraturi la adresa mea ca proprietar, ei fiind acceptati sa locuiasca in proprietatea mea prin bunavointza mea .

9. marti seara IDEBUL le-a deconectat lumina.....in urma sometiilor si a 3 facturi neplatite de ei, adica de consumatorii in fapt.

10.de o luna s-a nascut si fiica fiului meu si inainte de eviniment am renovat EU apartamentul, pe cheltuiala mea, acolo fiind o mizerie cumplita in toti acesti ani.

11. au parasit apartamentul ramas in intuneric , impreuna cu nepoata mea, nou nascuta....la o adresa necunoscuta de mine , injurandu-ma ordinar si acuzandu-am ca eu am TAIAT lumina intentionat .....acuzatie grava pt ca eu nu sunt IDEB si nu as fi facut asha ceva.

12. NU AM CHEIA DE LA PROPRIETATEA MEA, SI NU AM AVUT-O NICIODATA, nu i-am deranjat decat anuntand si convenind vizite rare.

13.intrebare: pot intra in proprietatea mea, schimband yala?

14.intreb asta pt ca NU stiu daca as fi in iegalitate,chiar daca sunt proprietar, pot intra in proprietatea mea in aceste conditii NUMAI PRIN HOTARARE JUDECATOREASCA?

15. am incercat de 4 ani sa rezolv pe cale amiabila tot ce intrec sa sciu aici....luni seara am avut o discutie privata cu fiul meu...ncercand sa ii explic sa NU mai am resurse financiare sa ii duc in carca si ca sunt milioane de lei datorii aferente apartamentului in care ei locuiesc cu nou nascuta....m-a injurat si ....in fine...

16. l-am instiintzat telefonic ca IDEB are ordin de serviciu pentru deconectare din motive de neplata a 3 facturi....NU a platit, facand scandal la IDEB....la intretinere sunt restante de 18 milioane de lei.....

17. fiul meu este avocat stagiar, 28 de ani, nora mea este jurist consul,t 30 de ani....nepotica mea are i luna de viatza

18. fiul meu m-a infoirmat ca intr-o saptamana o sa primesc cheile apartamentului prin o a tertza persoana si ca Nu mai am acces la vizitarea nepoatei mele( nu prea aveam nici pana acum) si ca nu doreste sa ma mai vada niciodata....in fine.....crize inadmisibile...

18. NU II URASC DE LOC...nu doresc sa imi recuperez nici un bun MOBIL din apartament......doresc doar sa pot intra in proprietatea mea, dupa plecarea LOR....atat. SI SA VAD CE DESTINATIE AM SA DAU APARTAMENTULUI IN CALITATE DE PROPRIETAR

cum sa procedez?

multumesc anticipat

tied
tied, utilizator
Atat timp cat apartamentul este proprietatea dvs. puteti intra oricand in apartamentul dvs si puteti schimba si yala fara nici o problema. In cazul in care fiul dvs nu doreste sa paraseasca apartamentul puteti formula o actiune in evacuare, desi din mesajul dvs am inteles ca nu aceasta ar fi problema, ci lipsa de respect fata de bunavointa de care ati dat dovada. Din pacate, atitudinea copiilor fata de parinti, dupa mariaj, se poate schimba intr-un mod iremediabil celalat sot putand influenta intr-un mod negativ relatiile dintre sot si parintii sai.
Adijuris78 a scris:

Atat timp cat apartamentul este proprietatea dvs. puteti intra oricand in apartamentul dvs si puteti schimba si yala fara nici o problema. In cazul in care fiul dvs nu doreste sa paraseasca apartamentul puteti formula o actiune in evacuare, desi din mesajul dvs am inteles ca nu aceasta ar fi problema, ci lipsa de respect fata de bunavointa de care ati dat dovada. Din pacate, atitudinea copiilor fata de parinti, dupa mariaj, se poate schimba intr-un mod iremediabil celalat sot putand influenta intr-un mod negativ relatiile dintre sot si parintii sai.

multumesc

putetzi sa imi indicati un articol de lege...am nevoie....
din care sa inteleg ca....in ciuda faptului ca am luat in spatiu de buna voie pe nora si pe fiul meu.....la Sectia de politie 4, bucuresti....ei figurand cu domicilui stabil la adresa proprietatii mele,
totushi eu ,ca proprietar am dreptul la acces in casa, fara sa existe un contract de comodat sau de inchiere.....?

AUTD VOCI CARE IMI SPUN CA NUMAI PRIN INSTANTA POT INTRA IN APARTAMENTUL MEU, ASTA DATORITA FAPTULUI CA AM ACCEPTAT PRIMIREA IN SPATIU, CARE S-A EFECTUAT IN PROPRIETATEA MEA.....oooof....
Multumesc

Puteti intra linistita doamna in apartamentul Dvs., schimba yala si inevitabil va urma plata datorilor facute de fiul Dvs. Neexistand niciun contract de locatiune intre Dvs. si fiu nu sunteti obligata la nimic. Mergeti la sectia de politie si declarati ca nu ii mai aveti in spatiu si gata.
Exista posibilitatea de a nu putea intra in casa doar daca aveati incheiat un contract de locatiune cu acestia. Insa inteleg ca un astfel de contract nu s-a incheiat.
referitor la un articol de lege....sunt toate articolele de la 480 si urm. Cod civil, cele care apara proprietatea.
Mult succes.
Studiind speţa dv., şi eu vă spun că nu aveţi nevoie de o hotărâre judecătorească de a vă bucura de prerogativele dreptului dv. de proprietate asupra imobilului.
Atâta timp cât nu aţi avut încheiat un contract de închiriere cu fiul şi/sau nora, aceştia au avut calitatea de toleraţi, tocmai datorită relaţiilor de rudenie. Astfel, având în vedere faptul că aceştia au părăsit imobilul de bună-voie, puteţi intra în casa dv. fie cu cheia dată de fiu, fie spargeţi uşa şi vă puneţi altă yală.
În cazul în care fiul, nora şi nepoata nu plecau de bună-voie, nu puteaţi intra în casa dv. atâta timp cât ei o foloseau, decât numai după obţinerea unei hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile de evacuare a toleraţilor. Dar, în speţă, nu mai este cazul...;)
da, au pleat de buna voie.....dupa de ELECTRICA le-a deconectat furnizarea energiei , din motive de neplata...au fugit pur si simplu ca hotii..cu un nou nascut in brate...nepotica mea.......si am ramas cu 18 mil la intretinere, cu lumina taiata si cu debite de 4 mil; la lumina( nici nu mai conteaza....am sa platesc in timp...} grav este ca este nepotica mea la mijloc......parinti iresponsabili......oameni ai legii.....avocat stagiar si jurist consulta....e psibil asha ceva? am avut atat incredere in ei......ooof

au fugt pur si simplu la prieteni si acum proprietatea mea este incuiata si Nu am cheie de loc.....dau vina pe mine ca EU am cerut la IDEB deconectarea luminii.......no way....ce IDEB face cespun eu? nu am facut nici o cerere, nici vrebala si nici scrisa.....ooooof.....ce mitocanie

AM CERTIDUDINEA CA AU TOTA LUCRURILE IN CASA....cred asta......

DACA INTRU ACOLO, POT SPUNE CA LE-AM FURAT DIN BUNURI.....PERSONALE....CELE MOBILE SUNT CUMPARATE DE MINE DE CURAND SI AM CHITANTELE TOATE...

STITI , NU MA MAI INTERESEAZA NIMIC MATERIAL DIN CASA ACEEA.....SA IA TOT CE VOR.....DAR SA INTRU ODATA IN CASA, SA MA LINISTESC.....ei pot taragana mutarea efectiva, adica luarea lucrurilor din casa mea.....luni de zile....
eu de aceea tot intreb daca pot sa intru fortat SI CE NAIBA FAC DACA VIN PORMA SI PRETIND CA AU AVUT LINGOURI DE AUR ACOLO....FIUL MEU SI NORA MEA....hORROR, NU?

si cu bunurile lor ce naiba fac....ca nu le vreau....oooof

la sectia de politie mi s-a spus ca nu pot sa ii scot din spatiu......ce aberatie grosolana....

NU sunt inca dumerita de ce politia spune asha...si dumneavoastra imi spuneti altceva, de fapt imi spuneti exact ce cred si eu si mi se pare normal.....

cum sa nu dispun eu ca porprietar cand si cum nu mai doresc ca cineva sa se afle in spatiul proprietatii mele...ooooof...

deci am sa merg luni la politie sa dau o declaratie in sensul ca toleratii mei au parasit de buna voie apartamentul si prin consecintza doresc sa nu mai figureze in spatiul proprietatii mele...corect? sa mentionez motivul? adica faptul ca au ramas fara lumina si de aceea au plecat? sau sa nu spun acest adevar?

am documente de la IDEB...numarul ordinului de deconectare si etc si valoarea facturilor neplatite de ei....care au stat acolo.....nu eu....oooooof...prin ce trec......nu mai am aer si viatza in mine.....ooooooof

va multumesc anticipat....