Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... comodatul-clauze suplimentare..heeelp!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

comodatul-clauze suplimentare..heeelp!

buna ziua,

va rog sa ma ajutati.

Intentionez sa fac un act de COMODAT intre mine ca proprietar al unui aprtament si o familie de 2 persoane si un bebelush.

intrebari:

1.Pot stipula in acest act , ca eu , in calitate de proprietar sa detin permanent o cheie si acces in proprietatea mea?( ei locuiesc deja acolo prin bunavointa mea si NU imi permit accesul si nu am cheie pt a putea intra in proprietatea mea uneori)AM FOST DATA AFATA SI AGRESATA VERBAL

2. Pot conditiona imprumutarea apartamentului interzicant accesul unei pisici in proprietatea mea, pe timpul comodatului?

3. Pot interzice folosorea in regim hotelier a oricaror persoane , altele decat cele care urmeaza sa imprumute bunul imobil si bunurile imobile care imi apartin?adica pot sa Nu permit cazarea unor persoane straine de persoanele care semneaza comodatul? eu Nu am acces in proprietatea mea, dar uneori pesoane din provincie dorm si viziteaza apartamentul meu, zile intregi.....

va rog sa ma ajutati pentru a elucida aceasta situatie penibila....

V-am raspuns deja referitor la intretinere... Eu n-as plati-o, i-as evacua, as cere si banii pe care i-am platit in numele lor. Asta vad eu normal. Dar dv. nu veti face asta.
In primul mesaj doreati o cheie si acces oricand, ceea ce echivaleaza, juridic, cu o folosinta...
Sunt si vecini de-ai mei care traiesc in mizerie si eu nu ma simt nevoita sa le curat casele... asa as proceda si cu copiii mei. Pentru ca e gresit sa le mai sufli in ciorba cand sunt maturi, asa nu vor ajunge niciodata maturi si stapani pe ei.
Poate vi se pare ca din rautate i-as da afara... nu, doamna. :(
Din necesitatea de a le da acum, chiar daca e cam tarzior, o lectie de viata, de a-i educa... E datoria mea de parinte si daca-i dai copilului pe tava va considera ca e normal sa nu munceasca pentru acel lucru...
De aceea se comporta asa cu dv., tocmai ca dv. ii tineti in palme.

Asa incat, v-am spus ce as face in locul dv. Daca as considera ca acel nepot e in primejdie, as face si plangere la Autoritatea Tutelara, Protectia copilului...
Aveti dreptul legal sa eliminati acele elemente distructive, dar ori de tot, ori deloc...
:offtopic: Va rog sa nu mai citati intreg mesajul, spuneti la cine anume va referiti. Mai ales asa mesaje mari, intregi. Nu scrieti nici mesaje consecutive, editati-l pe cel din urma. Vi le-am unit eu de aceasta data. Multumesc de intelegere.
Liliana Gradinaru, Avocat
nu le-am cerut niciodata nici un ban pentru locuintza...le-am spus de la inceput ca nu diresc chirie de loc.....le-am spus de la cumpararea apartamentului ca singura lor obligatie este sa ishi plateasca taxele si toate facturile si impozitul pe apartament, care este simbolic......sa nu ma lasa sa duc in spate doua case, ca nu am cu ce si Nu e normal...ne intelegeam destul de bine la inceput in aceasta privintza...in timp....nora mea a inceput santajele pentru apartament...si doreste prin tot felul de mizerii sa ma determine sa il instrainez lor....fiul meu desigur ca nu se implica pea mult, dar se comporta tot in acest sent....presiunile sunt inadmisibile....si neonorante...

VOi suntewti si voi mame, careva? sunteti si voi tineri careva? sunteti si voi oameni care intrati aici si cititi durerea mea? oare voi cum ati proceda in atare situatie, un cuplu de tineri, care au totul pe tava de la o mama aproape pensionara....muncez 14 ore pe zi.....sunt divortzata si.....sunt o persoana de calitate, respectata in societate si in lume.

cum ati aborda spetza? ce sa fac?
multumesc domna.....nu am sa mai citez mesajele....sunt pt prima data aici.....si acum am sa ma conformez.......stilului de forumist....

aveti dreptate in principiu.....si va multumesc pentru confirmarea unor ganduri pe care le aveam si eu....cum pot lua legatura cu dvs. pt o consultatie juridica LIVE ? e mult mai constructiv....nu? pt ca am decis sa recurg la justitie si sa incerc sa ii trezesc pe ropiii risipitori....abia acum a realizat ce mare greseala am facut, din supraprotectie.....mi-ati dat o lectie de viatza....si ei pe a LOR...ma simt luminata si....

multumesc pt dialog

BUNA ZIUA,A

exIsta LEGISLATIE prin care se stipuleaza ca eu, bunica am dreptul sa imi vizitez nepoata? cand? in ce conditii? si ce legislatie prevede acest lucru?am un fel de interdicitie tacita.....abia s-a nascut, si....ma doare sufletul

Dupa ce am amenajat camera fetitei, in timp ce era in burtica norei mele, si la fel am facut cu restul apartamentului, .....acum nu pot sa intru sa o vad....m-aM straduit sa fiu o soacra SI O MAMA buna...se pare ca imi iau pumni in cap acum....HABAR NU AM CE AM GRESIT SI DE CE ACEASTA INTORSATURA

multumesc anticipat

buna ziua tuturor,

PANA LA EVACUARE ( in spetza pe care am prezentat-o anterior)
pot face o notificare prin care sa solicit conditii de folosintza a proprietatii mele, dat fiindca in prezent fiul meu si nora au calitatea de TOLERATI in apartament?

Am acest drept stipulat in legislatie ,ca proprietar?Ma ajuta la ceva?

si ma refer la plata taxelor la zi, la intretinerea bunurilor mobile si imobile, la excluderea din proprietate a unei pisici infecte, la interzicerea cazarii altor persoane in regim hotelier si la detinerea unei chei si accesul meu regulat in apartament , pentru constatarea folosirii in bune conditiuni a imobilului?( desigur nu as da buzna fara anunt in prealabil)

desigur ca in situatia in care asha ceva e legal si imi protejeaza munca de o viatza, si investitiile facute recent tot de mine pentru igienizare si modernizare
( detin absolut toate chitantele pe numele meu)

as veni la cabinetul dumneavoastra si as definitiva concret, contra onorariu.

Confirmati inca o chestiune ,va rog.

Eu ca proprietar pot dispune oricand de destinatia apartamentului si pot oricand sa il vand sau sa ma mut acolo, nu? pot infiintza un sediu de firma sau pot inchiria oricand apartamentul, cu notificare prealabila trimisa TOLERATILOR actuali locatari ai imobilului( copiii nesimtiti), in situatia in care acum Nu exista nici un document legal de inchiriere sau comodat, nepretinzand nici o chirie sau alte compensatii .SUNT DOAR injuratA si santajata.In afara de o simpla intelegere tacita, verbala si omeneasca Nu exista nici un alt document intre noi 3.

Multumesc anticipat pt bunavointza