Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada lucrata dupa pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada lucrata dupa pensionare

sunt pensionar militar din decembrie2002. Am lucrat cu contract pina in 2009 cind Boc m-a dat afara. As dori sa stiu daca pentru anii lucrati dupa pensionare pot solicita recalcularea pensiei in baza legii 263/2011. Mentionez ca am implinit virsta de 58 ani. Va multumesc
Da, daca baneficiati de una din categoriile de pensii prevazute la art. 1 din Legea nr. 119/2010.

Art. 171 din Legea nr. 263/2010 prevede urmatoarele:
La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile din sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, inclusiv categoriile de pensii prevăzute la art. 1 din Legea nr. 119/2010 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor, devin pensii în înţelesul prezentei legi.

Pensiile prevazute la art. 1 din Legea nr. 119/2010 erau pensii pentru limita de varsta cand a intrat in vigoare Legea nr. 263/2010 si isi pastreaza acelasi regim, de pensii pentru limita de varsta, si potrivit acestui act normativ. Prin urmare, in baza art. 107, alin. (3) din Legea nr. 263/2010, puteti solicita casei de pensii sectoriale a MAN recalcularea pensiei prin adaugarea stagiilor de cotizare si a veniturilor nevalorificate la stabilirea acesteia.