avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalcularea pensiei militare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalcularea pensiei militare

Am iesit la pensie militara anticipata in anul 2005 la 39 de ani si de atunci pana acuma am lucrat in viata civila .Vechimea care o am pana acuma in viata civila , se poate adauga la recalcularea pensiei militare ?Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:18, 8 Octombrie 2011
Incepand din 3 iulie 2010, data intrarii in vigoare a Legii nr. 119/2010, pensiile de serviciu anticipate si anticipate partiale au devenit pensii pentru limita de varsta (art. 2, alin. 1 din Legea nr. 119/2010). Prin urmare, incepand cu 3 iulie 2010, dvs. sunteti beneficiar de pensie pentru limita de varsta prin efectul legii.

Art. 171 din Legea nr. 263/2010 prevede urmatoarele:
La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile din sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, inclusiv categoriile de pensii prevăzute la art. 1 din Legea nr. 119/2010 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor, devin pensii în înţelesul prezentei legi.

Pensiile prevazute la art. 1 din Legea nr. 119/2010 erau pensii pentru limita de varsta cand a intrat in vigoare Legea nr. 263/2010 si isi pastreaza acelasi regim, de pensii pentru limita de varsta, si potrivit acestui act normativ. Prin urmare, in baza art. 107, alin. (4) din Legea nr. 263/2010, puteti solicita casei de pensii sectoriale recalcularea pensiei prin adaugarea stagiilor de cotizare si a veniturilor realizate dupa pensionare.

Pentru detalii suplimentare accesati link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Octombrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adaugarea stagiilor de cotizare la transformarea pensiei anticipate în pensie pentru limitã de vârstã brinzeimr brinzeimr Sunt pensionar militar cu pensie de serviciu anticipata, nascut in dec 1955, 28 ani vechime completa, 27 ani vechime in specialitate. Conform anexei 6 la Legea ... (vezi toată discuția)
Perioada lucrata dupa pensionare navigant navigant sunt pensionar militar din decembrie2002. Am lucrat cu contract pina in 2009 cind Boc m-a dat afara. As dori sa stiu daca pentru anii lucrati dupa pensionare ... (vezi toată discuția)
Adaugarea stagiilor realizate dupa pensionarea din sistemul militar mvbl mvbl Sunt pensionar militar cu vechime de 28 de ani din care am cotizat 24 Dupa iesirea la pensie din structura MApN am mai lucrat inca 6 ani. Conform legii ... (vezi toată discuția)