Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna seara!
O prietena a mamei mele se afla intr-o situatie delicata.Acum 3 ani a plecat la munca in Italia din cauza saraciei lucii in care traia,cu acordul sotului,lasand acasa si doi copii minori in grija tatalui.Astazi a aflat ca sotul ei o declarase ca a parasit domiciliul pentru a obtine de la primarie nu stiu ce ajutor social.In cazul in care aceasta ar depune cerere de divort si sa i se incredinteze copiii,ce impact ar avea aceasta parasire de domiciliu?Mentionez ca a trimis lunar bani sotului si copiilor,a venit acasa de 2 ori pe an revenind la domiciul comun.Divortul se impune din cauza violentei tatalui asupra copiilor(ii da afara din casa in toiul noptii,ii bate)dar si asupra mamei atunci cand revine in tara.
Astept un raspuns!Multumesc
Mama trebuie sa ceara audierea minorilor in camera de consiliu...au varsta legala pentru a fi ascultati de judecator...angajati un avocat...mult succes!
Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi!Va angaja un avocat dar ii trebuiau niste sfaturi incurajatoare inainte de incepe demersurile pentru ca de ani de zile se gandeste la pasul asta dar nu a avut curaj din cauza situatiei materiale si a fricii.