Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... executare silita fidejusor
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

executare silita fidejusor

sunt fidejusor la un credit contractat de firma la care sotul este administrator si asociat. Firma a inceput procedura de faliment, urmeaza executarea silita. Creditul a fost garantat cu 2 ipoteci care nu acopera creditul+dobanzile acumulate.
Dupa semnarea contractului de fidejusiune am divortat, avem ca bun comun o casa cumparata prin credit cu ipoteca, in derulare. Sotul meu este de acord sa-mi cedeze casa.
Poate banca sa-si recupereze din creante prin vanzarea acestui imobil, in prezent ipotecat? Ar fi o solutie vanzarea catre parinti? salariul meu poate fi grevat?
da,banca poate executa si acel imobil ipotecat;chiar daca ati vinde,banca are la indemana actiunea pauliana princare poate anula vanzarea
ati divortat degeaba:P