avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1031 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... penalitati de intirziere la plata unei facturi
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

penalitati de intirziere la plata unei facturi

Am emis o factura in noiembrie 2009,in contractul dintre parti se stipuleaza penalitati 1%pe zi.Penalitatile pot depasi debitul?
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 20:48, 25 Februarie 2011
Penalitatile pot depasi debitul asupra caruia sunt calculate daca aceasta s-a stipulat in mod expres prin contractul incheiat intre parti.
penalitatile pot depasi debitul, in cazul incheierii contractului
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formula calcul penalitati de intarziere Ana Popescu Ana Popescu ma poate ajuta cineva cu formulele dupa care se calculeaza penalitatile de intarziere la o datorie datand din anul 2009? Spre exemplu, factura este emisa la ... (vezi toată discuția)
Termen legal de scadenta a unor rate? Sov Consulting Sov Consulting Exista un termen legal, general valabil daca in contract nu se stipuleaza altfel, pentru plata obligatiilor in bani din contract? Ne referim, de exemplu, la ... (vezi toată discuția)
Peocentul de penalizari valica_21 valica_21 eu sunt in situatia in care semnez un contract cu o primarie.eu sunt o societate comerciala si nu stiu cat este procentul maxim de penalizari pe care pot sa-l ... (vezi toată discuția)