Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate fi obligat un administrator sa si incheie contr ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate fi obligat un administrator sa si incheie contr indiv de munca?

In fapt administratorul unui SRL asociat unic, cetatean strain a fost obligat de catre ITM sa incheie un contract individual de munca incepand cu septembrie 2007.Cum poate fi obligat la aceasta si cum ar trebui sa procedeze intrucat e f greu de modificat toate actele depuse la institutii pt anul 2007?
Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este. Deci, nu este obligatorie angajarea lui.

Cum l-a obligat ITM-ul sa incheie un c.i.m.? Acest lucru se poate face doar in urma unui control si in urma masurilor dispuse de inspectorii ITM-ului.
Daca are un proces-verbal prin care este obligat sa incheie un c.i.m. , va merge la ITM cu c.i.m. si cu copie de pe acest proces-verbal pentru a putea fi inregistrat.
Pentru celelalte acte depuse se pot face acte rectificative.