Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca la firma mea?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca la firma mea?

As vrea sa stiu daca eu sunt asociat unic in societate si o sa si lucrez ca sofer TIR, sunt obligat sa am contract de munca? Ma intereseaza deoarece nu vreau sa am de lucru cu cei de la ITM.
Nu sunteti obligat sa aveti c.i.m. la propria dvs firma. Legea prevede posibilitatea de a cumula calitatea de salariat cu cea de asociat unic.
Nu exista o disp. a legii care sa va oblige sa deveniti salariat al srl ului al carei asociat unic sunteti.Legea doar permite cumulul calitatii de asociat unic,( administrator) si salariat al societatii al carei asociat unic sunteti.
Daca vreti sa lucrati ca sofer de tir , puteti incheia un cim, devenind salariatul srl-ului cu asociat unic.