Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozitare cladiri
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozitare cladiri

Buna ziua,

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu o lamurire. Am fost sa platesc impozitul anual la primarie (detin 2 apartamente si o casa in oras -casa este cumparata ultima in 2008) si m-am trezit ca am de platit o suma imensa de bani (muncesc in strainatate) pt o lege care le da dreptul sa te impoziteze dupa ordinea achizitionarii bunurilor. Mentionez ca nu am bulentinul la nici una din locuinte dar as vrea sa mi-l reinnoiesc cu adresa de la casa.
Intrebarea este: stiti cumva daca imi mut buletinul la casa -achizitionata ultima ( si care are si cea mai mare valoare de impozitare) -daca voi mai plati pe acest an aceeasi suma sau se reduce fiind trecuta ca locuinta in buletin? Mai pot face ceva in acest sens pt acest an (pana la 15 martie respectiv)? Multumesc:worthy:
Tempo, utilizator

Buna ziua,

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu o lamurire. Am fost sa platesc impozitul anual la primarie (detin 2 apartamente si o casa in oras -casa este cumparata ultima in 2008) si m-am trezit ca am de platit o suma imensa de bani (muncesc in strainatate) pt o lege care le da dreptul sa te impoziteze dupa ordinea achizitionarii bunurilor. Mentionez ca nu am bulentinul la nici una din locuinte dar as vrea sa mi-l reinnoiesc cu adresa de la casa.
Intrebarea este: stiti cumva daca imi mut buletinul la casa -achizitionata ultima ( si care are si cea mai mare valoare de impozitare) -daca voi mai plati pe acest an aceeasi suma sau se reduce fiind trecuta ca locuinta in buletin? Mai pot face ceva in acest sens pt acest an (pana la 15 martie respectiv)? Multumesc

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Din pacate, Codul Fiscal nu ia in seama adresa din buletin ci ordinea achizitiei imobilelor respective (veti plati impozit majorat pentru imobilul cu data achizitiei cea mai recenta, orice ati face).
majorarea impozitului pe cladiri tine cont de adresa de domiciliu (art.252 cod fiscal, modificat prin oug 59/2010. prin urmare, daca va stabiliti domiciliul la adresa unde este situata casa, incepand cu data de 1 a lunii urmatoare stabilirii domiciliului, urmeaza a se recalcula impozitul pe casa, fara sa se mai aplice procentul de 65%. deasemenea se va recalcula si impozitul celor 2 apartamente...
Multumesc frumos pt raspuns. O ultima intrebare: trebuie ca ambii soti sa aiba domiciliul la casa sau doar numele celui care este trecut in contractul de vanzare-cumparare( este bun comun)? Multumesc anticipat.