Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua.
Va rog sa ma indrumati intr-o chestiune.Tatal meu impreuna cu sora lui sunt mostenitori ai unui imobil.Desi au trecut multi ani de cand au murit parintii lor,ei nu au facut succesiunea dupa acestia.De curand a decedat sora tatei care nu a fost casatorita si nici nu are copii.Tatal meu spune ca lui ii revine toata mostenirea surorii lui si ar dori sa renunte la ea ca sa o pot accepta eu.Credeti ca se poate acest lucru?Mentionez ca am avut o sora care a decedat si care are o fata....mama este moarta de cativa ani...va rog daca se poate sa-mi explicati care ar fi procedura in acest caz...Multumesc anticipat
tata nu mai e in termenul in care poate renunta la mostenire, dat fiind faptul ca bunicii au murit de cativa ani. apoi, chiar daca ar fi putut sa renunte, mosteneati dvs impreuna cu nepoata dvs.
sa dezbata succesiunea dupa parinti si sa va vanda apoi imobilul