Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamuriri angajat nou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamuriri angajat nou

As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez in cazul in care angajez un om? Se face contract de munca si atat? Nu se mai inregistreaza nimic la ITM?
Deciziile de schimbare de salar sau functie si cele de incetare a contractului de munca mai trebuie inregistrate undeva?
Care este salariul minim pe economie in momentul de fata?
1. Se face c.i.m. in dublu exemplar ... la ITM se transmite REVISALUL cel târziu în ziua lucratoare anterioara începerii activitatii de catre salariat.

2. Nu se mai inregistreaza la ITM niciun act de modificare, suspendare , incetare sau executare a c.i.m. Acestea se intocmesc si se pastreaza la societate.

3. 670 lei, potrivit art.1 din HG nr.1193/2010.