Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare

vreau sa stiu daca acum pe contractul individual de munca se mai pune stampila de la ITM? care sunt pasii pe care ii urmeaza angajatorul pentru a angaja o persoana si cum poate verifica angajatul daca e salariat?
1. Incepand cu 01.01.2011 nu se mai inregistreaza la ITM niciun c.i.m.

2. Angajarea se face ca si pana acum , cu diferenta ca c.i.m. se va incheia un dublu exemplar, cate unul la fiecare parte.
Acesta se va transmite prin REVISAL cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii
activității de către salariat.

3. Angajatul poate verifica : fie solicitand angajatorului sa i se elibereze o copie certificata ale paginii/paginilor din registrul electronic, care cuprinde/cuprind inscrierile referitoare la persoana sa, fie prinr-o sesizare la ITM.