Forum Discuţii juridice Executare silită EXECUTARI SI COMPENSARI
Discuție deschisă în Executare silită

EXECUTARI SI COMPENSARI

Sunt executat silit pentru plata unor cheltuieli de judecata , datorita faptului ca am fost" partea care a cazut in pretentii ". Am facut contestatie la executare silita si in acelasi timp TOT IN ACEST DOSAR am cerut si compensarea datoriilor reciproce , dearece persoana care incearca sa ma execute silit are sa-mi plateasca la rindul ei cheltuieli de judecata in 2 procese pierdute cu mine .Am depus ca dovada in acest dosar ( cel de contestatie la executare silita ) 2 sentinte definitive si irevocabile si investite cu formula executorie , care contin cheltuielile de judecata pe care trebuie sa mi le plateasca partea adversa .
Mentionez ca aceste sentinte definitive , irevocabile si investite , nu au fost prezentate unui executor pentru executare silita prin incuviintare de catre judecator.
Eu nu vreau sa pornesc procedura de executare silita ci doar instanta sa-mi compenseze aceste sume cu cele pe care eu trebuie sa la platesc.
intrebare : va rog sa-mi spuneti daca procedura de compensare prin depunerea acestor sentinte definitive si irevocabile si investite in dosarul de contestatie la executare silita este legala ?
Trebuia si eu ca inaintea cererii de compensare sa cer deschiderea unui dosar de executare silita la executor , incuviintat prin judecator , a acestor sentinte definitive, irevocabile si investite care contin cheltuieli de judecata ?
VA MULTUMESC MULT !

Valoarea cheltuielilor de judecata pe care eu le am de incasat sunt mai mari ca si valoarea cheltuielilor de judecata pe care eu le am de platit partii adverse .

Da, se pot compensa.
MII DE MULTUMIRI!!!