avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor noapte

Buna seara...lucrez la o benzinarie privata doar de noapte...si am sporul de noapte doar de 15 %...este legal? stiam k trebuie sa fie de minim 25 %....
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:18, 25 Februarie 2011
Conform contract colectiv unic la nivel national 2007 -2010 era 25%.
Conform codului muncii este 15%.
Codul muncii este in vogoare .................
MacsimMihai a scris:

Buna seara...lucrez la o benzinarie privata doar de noapte...si am sporul de noapte doar de 15 %...este legal? stiam k trebuie sa fie de minim 25 %....


Da, este legal acest spor .. intrucat CCMN afost denuntat si nu mai este in vigoare asa cum sustine Ministerul Muncii.
Art. 123 C.mun. Salariaţii de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază;
b) fie de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de bază pentru fiecare oră de muncă de noapte prestată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program pe timp de noapte ANNA DOBRESCU ANNA DOBRESCU exista vreo lege care sa prevada ca, salariatul pe timp de noapte este platit dublu? (vezi toată discuția)
Spor munca de noapte ToacaDaniel ToacaDaniel Buna ziua, Daca un salariat efectueaza o data pe saptamana cate o ora munca de noapte, si ii este acordata, de fiecare data in cursul saptamanii urmatoare, ... (vezi toată discuția)
Spor de noapte alexia13 alexia13 daca programul meu de lucru este intre orele 15-24 eu pot beneficia de spor de noapte? (vezi toată discuția)