Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor noapte

Buna seara...lucrez la o benzinarie privata doar de noapte...si am sporul de noapte doar de 15 %...este legal? stiam k trebuie sa fie de minim 25 %....
Conform contract colectiv unic la nivel national 2007 -2010 era 25%.
Conform codului muncii este 15%.
Codul muncii este in vogoare .................
MacsimMihai a scris:

Buna seara...lucrez la o benzinarie privata doar de noapte...si am sporul de noapte doar de 15 %...este legal? stiam k trebuie sa fie de minim 25 %....

Da, este legal acest spor .. intrucat CCMN afost denuntat si nu mai este in vigoare asa cum sustine Ministerul Muncii.
Art. 123 C.mun. Salariaţii de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază;
b) fie de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de bază pentru fiecare oră de muncă de noapte prestată.