Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas pentru sot supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas pentru sot supravietuitor

Buna seara.
Tatal meu a murit de curand, intrebarea mea este:
mama nu are servici, poate beneficia de pensie de urmas de pe urma tatalui meu, si pot beneficia de ajutor de inmormantare de la stat, daca am primit ajutor de la firma la care lucra.
Va multumesc respectuos.
Mama poate beneficia de pensia de urmas, daca au fost casatoriti mai mult de15 ani, la implinirea varstei standard de pensionaresi daca tata era pensionar sau indeplinea conditiile legale de pensionare. Sa mearga la casa de pensii. Si de ajutor de inmormantare se poate beneficia, tot de la casa de pensii, daca era pensionar.