Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie vecini pt.finisaj fatada
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie vecini pt.finisaj fatada

Buna ziua,
am o problema cu unul dintre vecini: construiesc o casa, am autorizatie de construre, am si acordul vecinilor. Constructia este ridicata (etaj si mansarda), este in faza de acoperire si finisaj fatada. Vecinul nu ne da voie sa finisam fatada dinspre partea lui. Casele sunt lipite.
Am incercat sa tratam cu vecinul pentru folosirea schelelor in curtea lui dar nu a acceptat, am apelat la alpinisti, am facut contract cu ei dar: Avem nevoie de alt acord al vecinilor pentru finisarea fatadei cu alpinisti????
In momentul de fata vecinul ne santajeaza, spune ca ne da voie sa finisam fatada daca ii dam 15 000 de euro.
Cum putem rezolva aceasta problema? Care sunt drepturile noastre si cele ale vecinilor in aceasta situatie.
Va multumesc foarte mult,
Liliana Pop
lili7, utilizator
acordul vecinilor este dat pt. finisaj fatada - nu se specifica prin ce modalitate, practic eu daca vreau sa-mi finisez fatada este treaba mea cum ( cu schele sau alpinisti ) si cand o finisez -important este sa ma incadrez in perioada pe care le-am solicitat acordul iar daca nu se specifica o perioada anume in maxim 6 luni - 1 an !!!
Vecinul poate fi obligat de instanta de judecata ! Acest lucru necesita un proces pe "obligatia de a face ".
lili7 a scris:

Buna ziua,
am o problema cu unul dintre vecini: construiesc o casa, am autorizatie de construre, am si acordul vecinilor. Constructia este ridicata (etaj si mansarda), este in faza de acoperire si finisaj fatada. Vecinul nu ne da voie sa finisam fatada dinspre partea lui. Casele sunt lipite.
Am incercat sa tratam cu vecinul pentru folosirea schelelor in curtea lui dar nu a acceptat, am apelat la alpinisti, am facut contract cu ei dar: Avem nevoie de alt acord al vecinilor pentru finisarea fatadei cu alpinisti????
In momentul de fata vecinul ne santajeaza, spune ca ne da voie sa finisam fatada daca ii dam 15 000 de euro.
Cum putem rezolva aceasta problema? Care sunt drepturile noastre si cele ale vecinilor in aceasta situatie.
Va multumesc foarte mult,
Liliana Pop

Daca ati epuizat toate metodele amiabile de convingere a vecinului, pentru a va permite lucrarile, si el tot nu a fost de acord, singura cale va ramane deschiderea unei actiuni in instanta, pe obligatia de a face, prin care aceasta (instanta) sa il oblige pe vecin sa va permita efectuarea lucrarilor de finisaj.
Doresc sa va multumesc foarte mult tuturor pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat si care m-au ajutat foarte mult. Intre timp am luat legatura si cu Inspectoratul in constructii si cu primaria locala si toti sunt unanim de acord ca folosirea alpinistilor nu poate fi interzisa de care vecini atata timp cat spatiul aerian este proprietate publica si nu privata.Din pacate abia atunci cand iti construiesti o casa constati cati dusmani ascunsi ai avut!!
Va multumesc inca o data pentru amabilitatea dvs.
Liliana Pop

lili7 a scris:

Doresc sa va multumesc foarte mult tuturor pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat si care m-au ajutat foarte mult. Intre timp am luat legatura si cu Inspectoratul in constructii si cu primaria locala si toti sunt unanim de acord ca folosirea alpinistilor nu poate fi interzisa de care vecini atata timp cat spatiul aerian este proprietate publica si nu privata.Din pacate abia atunci cand iti construiesti o casa constati cati dusmani ascunsi ai avut!!
Va multumesc inca o data pentru amabilitatea dvs.
Liliana Pop

Sunt in aceeasi situatie ca si tine. Am o latura a casei pe calcan si vecinul refuza sa ma lase sa tencuiesc/termoizolez acel perete dc nu ii dau o suma de bani (nu ma costa finisajul peretelui cati bani vor ei sa le dau).
Cum ai rezolvat pana la urma?
Multumesc,
Mihaela
fix si eu in aceeasi situatie, va rog mult, un raspuns
nu mi-e clar daca alpinistii intra la tulburare de posesie... in lipsa oricarui acord al vecinului