Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... venituri din chirii - obligatii de plata catre stat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

venituri din chirii - obligatii de plata catre stat

Am o casa pe care vreau sa o inchiriez. M-ar interesa toate obligatiile de plata pe care trebuie sa le platesc statului in acest caz. Mentionez ca nu am nici un fel de alt venit si ca sunt persoana fizica platitoare de TVA ( nu PFA, doar persoana fizica platitoare de TVA ). Stiu ca trebuie sa platesc TVA-ul, 5.5% la sanatate si impozit. Nu stiu la ce valoare se aplica cei 5.5% pentru sanatate, la valoare cu TVA sau la valoarea fara TVA. De asemenea nu stiu care este cota de impozitare si la ce valoare se aplica.
Multumesc.
5,5% se calculeaza la valoarea fara TVA.
Cota de impozitare este 16%.