Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Desemnarea administratorului / lichidatorului judiciar ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Desemnarea administratorului / lichidatorului judiciar provizoriu

In data de 08.02.2011, am depus o cerere pentru deschiderea procedurii insolventei in calitate de creditor ...

Azi am primit o citatie de la tribunal cu urmatorul continut:
Catre SC X SRL cu sediul in ..................
Avand in vedere dispozitiile art.11 alin.1 lit.c din Legea nr.58/2006, va solicitam sa precizati, in cel mai scurt timp posibil, care este propunerea dumneavaoastra in vederea desemnarii administratorului / lichidatorului judiciar provizoriu, pentru situatia in care cererea de deschidere a procedurii insolventei debitoarei SC Y SRL va fi admisa.
Mentionam ca s-a stabilit termen de judecata la data de 17 martie 2011.

As vrea sa stiu ce trebuie sa fac eu in continuare ?
nici eu nu am mai auzit de asa ceva ?? si sunt curios unde se petrece ??
Judecatorul conform legii 85/2006 are 2 posibilitati daca cel care a formulat cererea (in cazul de fata dvs in calitate de creditor ) nu a solicitat numirea unui anumit lichidator :
1 selecteaza dintre ofertele lichidatorilor depuse la dosar iar in cazul cand nu sunt
2 selecteaza un lichidator din tabel
Dpdv recomand in toate cazurile ca cel care formuleaza cererea sa ceara numirea unui lichidator
Avantajele sunt inutil de comentat