avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Desemnarea administratorului / lichidatorului judiciar ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Desemnarea administratorului / lichidatorului judiciar provizoriu

In data de 08.02.2011, am depus o cerere pentru deschiderea procedurii insolventei in calitate de creditor ...

Azi am primit o citatie de la tribunal cu urmatorul continut:
Catre SC X SRL cu sediul in ..................
Avand in vedere dispozitiile art.11 alin.1 lit.c din Legea nr.58/2006, va solicitam sa precizati, in cel mai scurt timp posibil, care este propunerea dumneavaoastra in vederea desemnarii administratorului / lichidatorului judiciar provizoriu, pentru situatia in care cererea de deschidere a procedurii insolventei debitoarei SC Y SRL va fi admisa.
Mentionam ca s-a stabilit termen de judecata la data de 17 martie 2011.

As vrea sa stiu ce trebuie sa fac eu in continuare ?
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 16:02, 28 Februarie 2011
nici eu nu am mai auzit de asa ceva ?? si sunt curios unde se petrece ??
Judecatorul conform legii 85/2006 are 2 posibilitati daca cel care a formulat cererea (in cazul de fata dvs in calitate de creditor ) nu a solicitat numirea unui anumit lichidator :
1 selecteaza dintre ofertele lichidatorilor depuse la dosar iar in cazul cand nu sunt
2 selecteaza un lichidator din tabel
Dpdv recomand in toate cazurile ca cel care formuleaza cererea sa ceara numirea unui lichidator
Avantajele sunt inutil de comentat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inlocuirea administratorului judiciar provizoriu Lipi Lipi Cine poate hotari inlocuirea administratorului judiciar provizoriu? Creditorii care detin impreuna mai mult de 50% din totalul masei credale? Eu asa inteleg ... (vezi toată discuția)
Atributiile lichidatorului judiciar bogdan Vasile bogdan Vasile Buna Ziua, Un lichidator judiciar sau administrator judiciar, inculpat intrun dosar penal (coruptie) si trimis in judecat, poate exercita in continuare rol ... (vezi toată discuția)
Schimbare lichidator aka.fg aka.fg Daca a fost numit in instanta un lichidator,pot sa-l schimb ? si cum? Cu stima (vezi toată discuția)