Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract formare profesionala

Buna ziua,
Am si eu o intrebare. Am solicitat angajatorului sustinere financiara pentru a putea urma un program MBA. Mi-a aprobat cererea pentru 25% din suma ceruta si la 2 luni mi-a spus ca va trebui sa semnez un contract prin care ma oblig sa nu parasesc firma pe o perioada de 2 ani. Cursurile sunt in weekend si nu influenteaza sub nici o forma timpul de lucru. Imi puteti spune ce valoare legala are acest contract?
emiltatu a scris:

Imi pare rau, dar tot nu ati inteles. Nu explic de trei ori. sigur ca toti le putem posta, insa nu toti stim a le interpreta.

:offtopic:
Asta este parerea dvs .... va rog a inceta cu atacurile la persoana, intrucat eu nu am facut nicio afirmatie la adresa dvs .
freeelis a scris:

emiltatu a scris:

Imi pare rau, dar tot nu ati inteles. Nu explic de trei ori. sigur ca toti le putem posta, insa nu toti stim a le interpreta.

:offtopic:
Asta este parerea dvs .... va rog a inceta cu atacurile la persoana, intrucat eu nu am facut nicio afirmatie la adresa dvs .

:offtopic:
Nu am atacat nicio persoana. Afirmatia mea a fost una generala, nu personala. Imi pare rau daca v-ati simtit...atacat.
Multumesc mult pentru raspunsuri. Ca sa lamuresc exact situatia, angajatorul a semnat deja un act aditional la contractul meu cu institutia de invatamant, prin care se obliga sa plateasca 25% din suma totala iar plata trebuie facuta pana in luna mai. Saptamana trecuta mi s-a spus despre contractul pe care ar trebui eu sa-l semnez, pentru o perioada de 2 ani. Dupa cum am mai spus, cursurile nu presupun deloc scoaterea din activitate, desfasurandu-se sambata si duminica. Deci in situatia actuala, daca eu refuz sa semnez, care sunt consecintele posibile? Angajatorul ramane inca cu obligatia contractuala fata de institutia de invatamant?
ramo80, utilizator
Daca refuzati sa semnati actul , exista si posibilitatea ca angajatorul sa rezilizeze actul incheiat cu institutia de invatamant ... negociati durata de 2 ani intr-una mai mica ... legea prevede interdictia pentru o durata de 3 ani in cazul cursului mai mare de 60 de zile.
Am intels. Multumesc mult pentru ajutor.
Numai bine!