Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizia de suspendare a CIM pentru concediu de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizia de suspendare a CIM pentru concediu de crestere si ingrijire copil

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea informatie, si anume: cu ce data se suspenda CIM in cazul CIC? prima zi dupa cele 126 de zile sau exact in ziua respectiva (126)? Iar in cazul demisiei, dupa respectarea zilelor de preaviz, desfacerea CIM are loc in ultima zi de preaviz sau urmatoarea?

Va multumesc,=D>
Pentru cele 126 zile pentru concediu maternal, medicul specialist elibereaza un certificat medical. Pe toata aceasta perioada, in care salariata se afla in concediu medical (maternal_ nu stiu exact ce cod are!) nu ii suspendati CIM. In ziua imediat urmatoare celei in care nu se mai afla in concediu maternal (suspendare de drept a CIM) ii suspendati contractul de unca, la cerere, pentru creste si ingrijire copil.
In ce priveste perioada de preaviz, luati in calcul faptul ca 15 zile salariatul trebuie sa presteze in continuare munca. A 16-a zi deja nu mai exista niciun raport de munca angajat-angajator, ca atare CIM inceteaza in aceasta zi.
Dar in cazul concedierii desfacerea CIM se face in ultima zi de preaviz sau urmatoarea.

Va multumesc,
Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz .