avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariat in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariat in preaviz

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema.
Am o salariata care a fost disponibilizata.
Problema este ca in timp efectuarii preavizului de 20 de zile lucratoare a prezentat concediu medical. Mentionez ca salariata este in preaviz pana pe 06.02.2013, urmand cu 07.02.2013 sa-i inceteze contractul.( nu a fost nevoie sa se prezinte la serviciu in aceasta perioada).
Cum se procedeaza in acest caz....stiu ca concediu medical suspenda preavizul,
asadar daca are 5 zile lucratoare concediu medical, eu va trebui sa-i desfac contractul pe 14.02.2013??
V-a trebui sa intocmesc o alta notificare in acest sens prin care sa specific ca salariatei i se va desface cim-ul cu 14.02.2013 datorita faptului ca a prezentat medical in perioada preavizului????

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:46, 27 Ianuarie 2013
Cand a intrat in preaviz ? .. din cate stiu c.i.m. inceteaza la data expirarii preavizului si nu in ziua urmatoare acesteia.

In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
Astfel, daca salariatul prezinta un concediu medical cu o durata de 5 zile lucratoare, atunci termenul de preaviz va fi prelungit cu 5 zile lucratoare.

Nu trebui trimisa o alta notificare ... la data expirarii preavizului emiteti decizia de concediere , in care mentionati aceste aspecte la motivarea in fapt.
incepand cu 10.01.2013 a intrat in preaviz
data 06.02.2013 este a-20-zi a preavizului
Atunci in data de 06.02.2013 inceteaza c.i.m. ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intoarcere din cic la firma in faliment antonia_m09 antonia_m09 In momentul de fata o angajata se afla in conced.de ingrijire copil. In data de 10.01.2013 acesta implineste 2 ani. Firma la care a fost angajata este in ... (vezi toată discuția)
Codul muncii -demisia la zi andre80andre andre80andre ma intereseaza sa stiu daca pot inainta demisia la zi,cu toate ca in contractul indiv de munca scrie de preaviz 15 zile calendaristice? si ce inseamna 15 zile ... (vezi toată discuția)
Decizie de imputare - demisie, neprezentare in preaviz DENISA021 DENISA021 Buna ziua, am si eu nevoie urgent de un raspuns pentru a clarifica o situatie.Am un salariat care a plecat fara efectuarea celor 20 de zile lucratoare de ... (vezi toată discuția)