Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcere din CIC la firma in faliment
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcere din CIC la firma in faliment

In momentul de fata o angajata se afla in conced.de ingrijire copil. In data de 10.01.2013 acesta implineste 2 ani. Firma la care a fost angajata este in faliment , iar la intoarcerea angajatei din CIC va avea loc desfacerea CIM, cu art.65 din Codul Munii probabil.
Intrebari:
1. la ce data inceteaza suspendarea CIM?
1. este obligatoriu ca salariatul sa primeasca preaviz de concediere sau in acest caz se poate face desfacerea CIM in ziua in care inceteaza suspendarea?
2. daca este obligatoriu , acesta se poate emite cu 20 zile inainte de data incetarii suspenderii?
3.poate beneficia de somaj?

1. suspendarea inceteaza la data de 10.01.2013 , revenirea efectiva la munca se va face cu data de 11.01.2013

2. Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare - art.75 alin.1 C.mun.

3. Nu se poate desface c.i.m. in ziua in care inceteaza suspendarea decat in anumite situatii ..

4. Preavizul se acorda cu cel putin 20 de zile lucratoare inainte de data incetarii c.i.m.

5. art.67 C.mun.
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.
antonia_m09 a scris:

2. daca este obligatoriu , acesta se poate emite cu 20 zile inainte de data incetarii suspenderii?

Nu se poate emite preavizul inaintea incetarii suspendarii cf. prevederilor art. 49 alin. 6 Codul muncii:

In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.
Preavizul se poate emite inaintea incetarii suspendarii ...
Pentru ca firma este in faliment?
Nu pentru acest motiv, ci pentru ca nu exista text de lege care sa interzica asa ceva ...