Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... platesc sau nu impozit ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

platesc sau nu impozit ?

am cumparat o societate care are aport la capitalul social o casa . societatea nu are activitate . vreau sa o desfiintez si sa raman cu imobilul. ce taxe platesc ? valoarea contabila a imobilului este aproximativ egala cu valoarea partilor sociale si sunt unic asociat
virginiaelena, utilizator
TVA - daca societatea este platitoare de TVA;
Impozit pe profit - daca pretul de vanzare este mai mare decat valoarea inregistrata in contabilitate;
Taxele de transfer de proprietate;
Taxele de la ONRC aferente lichidarii unei societati.
tva ? este imobil vechi... si nu il vand....ci imi revine in urma dizolvarii firmei. imi puteti spune baza legala ? multumesc
Nu ati specificat ce fel de casa este (veche sau noua).

Atentie la definirea constructiei noi. Uneori si constructiile vechi pot fi incadrate ca fiind constructii noi.

ART. 126
Operaţiuni impozabile
(1) Din punct de vedere al taxei sunt operaţiuni impozabile în România cele care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) operaţiunile care, în sensul art. 128 - 130, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, în sfera taxei, efectuate cu plată;
ART. 128
Livrarea de bunuri
(5) Orice distribuire de bunuri din activele unei persoane impozabile către asociaţii sau acţionarii săi, inclusiv o distribuire de bunuri legată de lichidarea sau de dizolvarea fără lichidare a persoanei impozabile, cu excepţia transferului prevăzut la alin. (7), constituie livrare de bunuri efectuată cu plată, dacă taxa aferentă bunurilor respective sau părţilor lor componente a fost dedusă total sau parţial.
ART. 141
Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării
(2) Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
f) livrarea de construcţii/părţi de construcţii şi a terenurilor pe care sunt construite, precum şi a oricăror altor terenuri. Prin excepţie, [b]scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcţii noi, de părţi de construcţii noi sau de terenuri construibile. În sensul prezentului articol, se definesc următoarele:
3. livrarea unei construcţii noi sau a unei părţi din aceasta înseamnă livrarea efectuată cel târziu până la data de 31 decembrie a anului următor anului primei ocupări ori utilizări a construcţiei sau a unei părţi a acesteia, după caz, în urma transformării;
4. o construcţie nouă cuprinde şi orice construcţie transformată astfel încât structura, natura ori destinaţia sa au fost modificate sau, în absenţa acestor modificări, dacă costul transformărilor, exclusiv taxa, se ridică la minimum 50% din valoarea de piaţă a construcţiei, exclusiv valoarea terenului, ulterior transformării;