Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort , partaj, taxa de timbru aferenta , termenul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort , partaj, taxa de timbru aferenta , termenul legal de intabulare a imobilului provenit din partaj ?

Pt. divort sau partaj , se plateste taxa de timbru si daca da ,cum se calculeaza sau cum se stabileste aceasta, in ce procent din ce ( patrimoniu ) ? Datoriile dovedite , ce se impart , scad din valoarea taxei de timbru aferente partajului ?
In masa bunurilor partajabile intra atat imobilele proprietate, sau si datoriile la banci si terti ? Sau numai proprietatile ?
Care este termenul legal de intabulare a bunurilor imobile rezultate dupa partaj , in urma divortului ?

Ptr divort, se achita o taxa fixa care este de 39 lei, iar la partaj este de aproximativ 3% din valoarea masei partajabile.
Cand vorbim de partaj , vb atat de pasiv, cat si de activ, adica se impart si proprietatile si creditele.
Totodata intabilarea poate fi facuta imediat dupa ce va obtineti hotararea definitiva si irevocabila.
Nu exista termen legal, intabularea va foloseste ptr opozabilitate fata de terti, trebuie si este bine sa fie facuta!
Sorina Tusa, Avocat
taxa de timbru este de 3% din valoarea din valoare bunurilor mobile si imobile pe care le detineti in comun cu sotia. estimarea o faceti dvs.
Tocmai am definitivat partajul la judecatorie si va pot spune urmatoarele:

1. judecatorii nu mi-au cerut sa timbrez creditele si datoriile, cel putin prin metoda in care am facut eu partajul si anume medierea.

2. Orice bun trebuie valorificat, noi am dat o declaratie de valorificare de mana, deorarece in mediere aveam un bun nevalorificat.

3. timbrul judiciar care se plateste la Administratia financiara pe raza domiciliului in valoare exacta de 3%. Judecatorul mi-a verificat cu calculatorul de fata.

4. In cazul medierii se poate cere restituirea valorii timbrului.

P.S. Cel mai bine informati sunt judecatorii. Eu toate astea le-am aflat de la ei tot refuzandu-mi dosarul.
Alina2011, utilizator