Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pentru bani, isi vrea mama moarta...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pentru bani, isi vrea mama moarta...

buna ziua,
scriu pentru cazul unei prietene. sunt doi frati: frate si sora...
Apartamentul in care locuieste mama lor, a fost cumparat de mama pe numele baiatului , cu conditia sa aiba grija de ea pana la moarte si atunci sa devina unic proprietar. Dar din 2000 si pana azi acest baiat a plecat de acasa si-si vede de viata lui pe unde poate, iar de grija mamei sale de ocupa doar fata.
Ea ii plateste medicamentele, spitalizarile, mancarea....aproape totul.
Acum a aflat ca fratele ei vrea sa moara mai repede batrana, pentru a untra un posesia apartamentului si sa-l vanda
Il poate da in judecata pe fratele ei ca nu-si indeplineste clauza din contract?
Are nevoie de martori si de acte doveditoare, prin care sa justifice ca el in 8 ani nu s-a mai interesat de mama?
Poate cere anularea actului incheiat intre mama ei si frate?
va multumim mult
"Apartamentul in care locuieste mama lor, a fost cumparat de mama pe numele baiatului , cu conditia sa aiba grija de ea pana la moarte si atunci sa devina unic proprietar."
Ce fel de act s-a incheiat (de vanzare-cumpare, de intretinere)? Intre cine si cine? O terta persoana si fiu sau intre terta persoana si fiu cu mama (de ce unic proprietar)?
Nu se intelege.

"Poate cere anularea actului incheiat intre mama ei si frate?"
Care act? Daca ati spus ca apartamentul e cumparat pe numele baiatului?

V-as ruga sa ne dati informatii mai clare.
Il poate da in judecata pe fratele ei ca nu-si indeplineste clauza din contract?
Nu, nu are nicio calitate.

Il poate da in judecata pe fratele ei ca nu-si indeplineste clauza din contract?
Doar mama il poate da in judecata, pentru rezilierea ciontractului de intretinere.

Are nevoie de martori si de acte doveditoare, prin care sa justifice ca el in 8 ani nu s-a mai interesat de mama?
Bineintels ca va trebui sa dovedeasca in instanta ca intretinatorul nu si-a indeplinit obligatiile prevazute in contract.

Poate cere anularea actului incheiat intre mama ei si frate?
Acelasi raspuns ca la prima intrebare.

Sfatul meu ar fi sa nu porniti la drum fara ajutorul unui avocat.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Trebuie sa ne specificati care este titlul de proprietate pentru apartament, un contract de donatie mama-fiu, cu sarcina intretinerii, un contract de vanzare cu clauza de intretinere mama-fiu, sau poate un simplu contract de cumparare de la un tert cu banii mamei, dar care sa nu contina nici o clauza de intretinere.
Este vorba de un contract cu clauza de uzufruct si intretinere, prin care dupa moartea mamei ,apartamentul ramane baiatului.
Daca mama este bolnava si imobilizata la pat, nu poate fiica sa-l dea in judecata pe frate ca nu-si indeplineste obligatiile de a o intretine pe mama?
Spuneti ca doar mama poate cere rezilierea contractului, dar ea este imobilizata la pat in urma unui accident vascular- cerebral. Deci, ce ramane de facut?
Sora acestui individ, caruia ii revine apartamentul, de 8 ani ea suporta toate cheltuielile...Fratele ei a venit o singura data in casa iar atunci a luat pensia batranei sub pretextul ca ia medicamente si dus a fost.
Ce anume pasi trebuie sa urmeze?
De fapt ce sa ceara in instanta?
Trebuie sa angajeze un avocat, care va introduce actiunea si o va reprezenrta pe mama, pentru ca, indiferent de starea ei de sanatate, numai ea are calitate procesuala pentru a cere rezilierea contractului.