avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Radiere cu datorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Radiere cu datorii

Buna ziua.
Am un SRL , suntem 2 administratori cu drepturi egale si am depus actele pentru radiere.
Catre stat nu avem datorii. Datoriile sunt pentru neplata chiriei si neachitarea marfurilor catre furnizori.
Avem un spatiu inchiriat cu o chirie de 7000 ron/luna iar din noiembrie nu am mai platit , datorita faptului ca nu am avut incasari suficiente.
Contractul expira in iunie anul acesta cu clauza ca daca doresc sa renunt la spatiu sa-i anunt cu 60 zile inainte, iar daca renunt mai devreme sa platesc daune firmei respective in cuantum de 6 luni plata chiriei. Mentionez ca la semnarea contractului s-a dat si un avans considerat garantie ( chiria pe 2 luni).
Intrebarea mea este : daca firma se poate radia cu aceste datorii la chirie si la furnizori.
Daca firma nu are bunuri mobile sau imobile si se afla in incapacitatea de a plati aceasta suma, datoriile firmei se muta pe numele administratorilor firmei ( pe CNP - pers. fizica) ?
Va multumesc anticipat !
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Februarie 2011
cela_relly, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 15:51, 28 Februarie 2011
cel mai bine declarati din timp falimentul societatii si ulterior va fi si radiata, pentru a nu exista probleme fiscale si cu chemari in judecata.
Aceeasi recomandare, adresati Tribunalului o cerere de intrare a societatii in insolventa in procedura simplificata (direct in faliment).
Datoriile firmei vor fi suportate de administratori/asociati numai in urma unei hotarari judecatoresti daca se constata ca acestia sunt vinovati de faptele prevazute la art. 138 din Legea 85/2006 privind insolventa.
fara sa cereti insolventa nu rezolvati nimic
Eu am depus actele pentru insolventa la registrul Comertului , a aparut deja in Monitorul Oficial.
Stiam ca cei de la Registru Comertului duc dosarele la tribunal pentru insolventa, radiere, etc.
Am vorbit cu un lichidator si mi-a spus sa nu imi fac probleme, dar nu prea am incredere.
cela_relly a scris:

Eu am depus actele pentru insolventa la registrul Comertului , a aparut deja in Monitorul Oficial.
Stiam ca cei de la Registru Comertului duc dosarele la tribunal pentru insolventa, radiere, etc.
Am vorbit cu un lichidator si mi-a spus sa nu imi fac probleme, dar nu prea am incredere.

Faceti o mare confuzie ...
Presupun ca la ORC ati depus dosarul de dizolvare - in MO se publica Hot AGA
Cererea de deschidere a procedurii insolventei se depune la Tribunal !!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate inchide un s,r,l, cu datorii la fisc? valyyyy valyyyy poate sa mi sp cineva cat costa inchiderea unei societati cu datori la stat si ce obligatie ai ca si termen de plata la stat ... (vezi toată discuția)
Faliment 69lac 69lac Buna,as dori sa stiu daca pot cere falimentul firmelor la care sunt asociat si administrator.La una dintre ele suntem 2asociati si amandoi avem si functia de ... (vezi toată discuția)
Intrebare-intrebatoare razvanrares razvanrares cine raspunde pentru datoriile firmei intrata in insolventa,administratorul?sau ce se mai intampla de la numirea lichidatorului.dar daca platim datoriile catre ... (vezi toată discuția)