Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Radiere cu datorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Radiere cu datorii

Buna ziua.
Am un SRL , suntem 2 administratori cu drepturi egale si am depus actele pentru radiere.
Catre stat nu avem datorii. Datoriile sunt pentru neplata chiriei si neachitarea marfurilor catre furnizori.
Avem un spatiu inchiriat cu o chirie de 7000 ron/luna iar din noiembrie nu am mai platit , datorita faptului ca nu am avut incasari suficiente.
Contractul expira in iunie anul acesta cu clauza ca daca doresc sa renunt la spatiu sa-i anunt cu 60 zile inainte, iar daca renunt mai devreme sa platesc daune firmei respective in cuantum de 6 luni plata chiriei. Mentionez ca la semnarea contractului s-a dat si un avans considerat garantie ( chiria pe 2 luni).
Intrebarea mea este : daca firma se poate radia cu aceste datorii la chirie si la furnizori.
Daca firma nu are bunuri mobile sau imobile si se afla in incapacitatea de a plati aceasta suma, datoriile firmei se muta pe numele administratorilor firmei ( pe CNP - pers. fizica) ?
Va multumesc anticipat !
cela_relly, utilizator
cel mai bine declarati din timp falimentul societatii si ulterior va fi si radiata, pentru a nu exista probleme fiscale si cu chemari in judecata.
Aceeasi recomandare, adresati Tribunalului o cerere de intrare a societatii in insolventa in procedura simplificata (direct in faliment).
Datoriile firmei vor fi suportate de administratori/asociati numai in urma unei hotarari judecatoresti daca se constata ca acestia sunt vinovati de faptele prevazute la art. 138 din Legea 85/2006 privind insolventa.
fara sa cereti insolventa nu rezolvati nimic
Eu am depus actele pentru insolventa la registrul Comertului , a aparut deja in Monitorul Oficial.
Stiam ca cei de la Registru Comertului duc dosarele la tribunal pentru insolventa, radiere, etc.
Am vorbit cu un lichidator si mi-a spus sa nu imi fac probleme, dar nu prea am incredere.
cela_relly a scris:

Eu am depus actele pentru insolventa la registrul Comertului , a aparut deja in Monitorul Oficial.
Stiam ca cei de la Registru Comertului duc dosarele la tribunal pentru insolventa, radiere, etc.
Am vorbit cu un lichidator si mi-a spus sa nu imi fac probleme, dar nu prea am incredere.

Faceti o mare confuzie ...
Presupun ca la ORC ati depus dosarul de dizolvare - in MO se publica Hot AGA
Cererea de deschidere a procedurii insolventei se depune la Tribunal !!