avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010

buna ziua, mama mea este nascuta la data de 21.03.1959, si lucreaza in cepand cu data de 01.08.1978 pana in prezent.La 03.01.1980 si la 2001, a lucrat jumate perioada in grupa intai si jumate in grupa a doua, dar la pensie am inteles ca nu se tine cont decat de una dintre grupe, avand in veder faptul ca lucreaza si in prezent as vrea sa stiu cand ar putea iesi la pensie sau cum sa procedeze cu grupele pt a isei cat mai repede.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:00, 26 Februarie 2011
Limita de varsta la 56 ani si 10 luni,reducere de 4 ani si 6 luni din 61 ani si 4 luni.
Anticipat la 56 ani si 4 luni,conditia de stagiu fiind de 39 ani si 4 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 56 ani si 4 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta sau pensie anticipata partiala Iosub Iosub Buna ziua, In urma informatiilor oferite mai jos, as dori sa imi spuneti la ce varsta ar putea iesi la pensie cu reducere de varsta mama mea: Data ... (vezi toată discuția)
La ce varsta se iese la pensie anticipata in 2011 Dark2011 Dark2011 Mama mea este nascuta pe data de 16 iulie 1958 ,35 de ani de munca si 5 ani de grupa a 2-a .La ce varsta se poate iesi la pensie anticipata .Va rog frumos ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie conform noii legi tudorache_alyna tudorache_alyna Buna seara! Ma poate cineva ajuta cu urmatoarea problema: mama mea este actualmente salariata, este nascuta in data de 16.02.1959 si are o vechime in munca ... (vezi toată discuția)