Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010

buna ziua, mama mea este nascuta la data de 21.03.1959, si lucreaza in cepand cu data de 01.08.1978 pana in prezent.La 03.01.1980 si la 2001, a lucrat jumate perioada in grupa intai si jumate in grupa a doua, dar la pensie am inteles ca nu se tine cont decat de una dintre grupe, avand in veder faptul ca lucreaza si in prezent as vrea sa stiu cand ar putea iesi la pensie sau cum sa procedeze cu grupele pt a isei cat mai repede.
Limita de varsta la 56 ani si 10 luni,reducere de 4 ani si 6 luni din 61 ani si 4 luni.
Anticipat la 56 ani si 4 luni,conditia de stagiu fiind de 39 ani si 4 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 56 ani si 4 luni.