Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... care a valoarea unui precontract/arvuna scris de mana?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

care a valoarea unui precontract/arvuna scris de mana?

care a valoarea unui precontract/arvuna scris de mana (fara notar)?
si daca are o valoare, care este forma corecta a unuia?
multumesc
ca si orice contract are valoare juridica si poate produce efecte juridice. Insa pentru a fi recunoscute aceste efecte, in caz de neexecutarea a contractului de buna voie este necesara o sentinta judecatoreasca. In cazul in care este vb. despre instrainari de imobile, este necesar ca respectivul contract sa imbrace forma autentica (contract notarial). Chiar si in aceasta situatie inscrisul are valoarea unui inceput de dovada scrisa.
In orice conditii, contractul trebuie semnat de mabele parti, datat, obiectul trebuie sa fie clar determinat si daca este posibil sa fie semnat si de 2 martori.
Nu are nici o valoare. Nu va bazati pe asa ceva.