Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Act de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Act de vanzare-cumparare

Buna Ziua!
Acuma 3 ani am facut contract de vanzare-cumparare, "de mana", adica nu in fata unui notar dar cu martori, pentru o casa.Intrebarea mea este urmatoarea:Acest act de vanzare-cumparare are vreo valoarea in instanta?
Acest "contract de vanzare-cumparare de mana cu martori" se numeste antecontract sau precontract si are valoare juridica in instanta.
Dvs. in baza acestui antecontract (chitante) veti solicita instantei emiterea unei sentinte judecatoresti care sa tina loc de act autentic.
Multumesc pentru raspuns dar as mai avea o intrebare:Am vazut cum este un model de antecontract iar contractul pe care l-am semnat eu continea doar o pagina nu mai multe, este si acest contract de o pagina considerat un antecontract?
Precontractele nu au o forma predefinita, dar daca in interiorul lor exista cele doua elemente obligatorii (plata pretului si predarea bunului) atunci sunt valabile, indiferent de forma pe care le imbraca.