avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... incadrare gresita
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

incadrare gresita

Politistul mi-a incadrat fapta si sanctiunea in alte articole (in loc sa scrie H.G. a scris OUG). in ce articol de lege se atrage anularea pv?ce as putea sa sustin in fata judecatorilor ?
multumesc



Cel mai recent răspuns: aditzag , utilizator 19:10, 27 Februarie 2011
daca nu cunosc toate elementele nu pot sa dau un raspuns concret si la obiect.
in pv exista deasupra amenzii,sanctiunile. Un aliniat care incepe cu : Fapta savarsita este prevazuta de art. ..din......si sanctionata de art.....
In majoritatea cazurilor,daca nu chiar in toate,o fapta este prevazuta de HG si sanctionata de OUG din cate stiu. Mie domnul politist mi-a scris ca fapta este prevazuta in OUG (unde sunt doar sanctiunile,si nici pomeneala de fapta care am comis-o)!! si sanctionata tot in OUG! e penibil,mai ales ca in OUG nici nu exista art 147/3 pe care l-a invocat organul...
Cu toate astea,nu stiu cum sa ma exprim in fata instantei de judecata pe 1 martie cand am proces,si nici ce articole sa invoc,conform carora pv se declara nul...
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plângere contravenționalã admisã în parte: soluția instanței și calea de atac Nanian21 Nanian21 Buna tuturor, recent am fost \\\\"premiat\\\\" cu o amenda de circulatie de catre un politist, hai sa ii spunem zelos, si tanar, care m-a amendat pentru ca nu ... (vezi toată discuția)
Proces verbal redactat greșit Mihai mka Mihai mka Care credeți că ar fi șansele de câștig în cazul contestării în instanță a unui PV redactat greșit și anume: am fost surprins de aparat radar că ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea ... Mihai/2061 Mihai/2061 Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea faptei scrie ca am condus si la intersectie nu m-am incadrat corespunzator directiei de mers ... (vezi toată discuția)