Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... incadrare gresita
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

incadrare gresita

Politistul mi-a incadrat fapta si sanctiunea in alte articole (in loc sa scrie H.G. a scris OUG). in ce articol de lege se atrage anularea pv?ce as putea sa sustin in fata judecatorilor ?
multumesc

daca nu cunosc toate elementele nu pot sa dau un raspuns concret si la obiect.
in pv exista deasupra amenzii,sanctiunile. Un aliniat care incepe cu : Fapta savarsita este prevazuta de art. ..din......si sanctionata de art.....
In majoritatea cazurilor,daca nu chiar in toate,o fapta este prevazuta de HG si sanctionata de OUG din cate stiu. Mie domnul politist mi-a scris ca fapta este prevazuta in OUG (unde sunt doar sanctiunile,si nici pomeneala de fapta care am comis-o)!! si sanctionata tot in OUG! e penibil,mai ales ca in OUG nici nu exista art 147/3 pe care l-a invocat organul...
Cu toate astea,nu stiu cum sa ma exprim in fata instantei de judecata pe 1 martie cand am proces,si nici ce articole sa invoc,conform carora pv se declara nul...
multumesc