Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... detinere boxa subsol
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

detinere boxa subsol

vecinul GICA CONTRA de la parter are sub sufragerie adica la subsol , amenajata o boxa,

mentionez ca suprafata respectiva nu este strabatuta de coloane.

fara sa dorim raul cuiva, am vrea sa stim cum sa-l atacam in mod verbal
pt acest lucru, pt a-i mai inchide gura in privinta a ceea ce se face in spirit gospodaresc pe casa scarii. int-un fel , sa avem atu-ul locatarilor din scara.

ce ar trebui, platit pt aceasta boxa ?

impozit de catre el pt aceasta boxa, si astfel sa platim impozit la financiar mai putin?

va rog sa imi dati cateva solutii , pt a mai potoli cat de cat carcotasul scarii, impotriva a ceea ce se vrea util pe casa scarii.

exista vreun articol de lege , hotar[re ceva in situatia descrisa de mine?

multumesc frumos!

P.S. 1. in al 2-lea rand nu el este proprietarul acelui ap.este o nepoata de a lui.

dar el plateste toate cheltuielile la cota de intretinere.

2 . pe casa scarii langa contoarele de lumina , s-a amplasat un vestiar , de lucruri personale dintr-un anumit apartament + un spatiu de parcare a bicicletei tot de catre acelasi proprietar.

acest proprietar are dreptul acesta ?

ce ar fi daca am amplasa fiecare proprietar cate o bicicleta sau vestiar, pe palierul respectiv ?

se poate cere o chirie , si banii acestia folositi pt proprietatea comuna?

o duminica placuta?
ContSters189595, utilizator
Pina va raspunde cineva concret, va dau un link unde este vorba de un proces legat tot de o boxa:
[ link extern ] /
si undeva pe acolo scrie:
===================
Din acest punct de vedere, instanţa a constatat în primul rând că, potrivit art.39 din lege, proprietatea comună poate fi utilizată de către terţi, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majorităţii proprietarilor membri ai asociaţiei şi al proprietarilor direct afectaţi de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosinţă sau de concesiune (încheiat cu asociaţia).
===================
Lege nr. 230 din 6 iulie 2007
Art. 11.(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune, fara a obtine mai întâi acceptul din partea asociatiei de proprietari.
Va sugerez sa discutati in prima sedinta de comitet situatia tuturor spatiilor cu alta destinatie si a spstiilor comune din asociatie. Cu aceasta ocazie luati decizia de a inventaria aceste spatii, de a solicita celor care le folosesc sa prezinte asociatiei documentele in baza carora le folosesc (acte de proprietate, de inchiriere...).
Afisati aceasta decizie, cu un termen de conformare si-apoi treceti efectiv la control. Membrii comitetului cu administratorul sa verifice fiecare spatiu, inclusiv al vecinului carcotas.
Dupa ce inventariati va intruniti intr-o alta sedinta de comitet si propuneti ca cei ce detin aceste spatii sa incheie in 30 de zile contracte de inchiriere cu asociatia, altfel vor fi atentionati, notificati sa le elibereze.
Stabiliti o chirie modica, asa ca intre vecini, deocamdata, prin contract anual.
Incasati intai banii si va spunem apoi cum sa-i folositi (conf legii).

Nu are nici o legatura "plata impozitului la financiar" cu folosirea spatiilor comune din bloc. Sunt lucruri total diferite.
adriantot a scris:

Va sugerez sa discutati in prima sedinta de comitet situatia tuturor spatiilor cu alta destinatie si a spstiilor comune din asociatie. Cu aceasta ocazie luati decizia de a inventaria aceste spatii, de a solicita celor care le folosesc sa prezinte asociatiei documentele in baza carora le folosesc (acte de proprietate, de inchiriere...).
Afisati aceasta decizie, cu un termen de conformare si-apoi treceti efectiv la control. Membrii comitetului cu administratorul sa verifice fiecare spatiu, inclusiv al vecinului carcotas.
Dupa ce inventariati va intruniti intr-o alta sedinta de comitet si propuneti ca cei ce detin aceste spatii sa incheie in 30 de zile contracte de inchiriere cu asociatia, altfel vor fi atentionati, notificati sa le elibereze.
Stabiliti o chirie modica, asa ca intre vecini, deocamdata, prin contract anual.
Incasati intai banii si va spunem apoi cum sa-i folositi (conf legii).

Nu are nici o legatura "plata impozitului la financiar" cu folosirea spatiilor comune din bloc. Sunt lucruri total diferite.

da ok am inteles dar carcotasul scarii, a preluat ap. cu un perete despartitor in boxa respectiva, in subsol e ilegal acest lucru, o -sa-mi argumenteze ca asa a preluat ap.si nu are ce face , sau ca nu foloseste boxa respectiva, adunandu-si intre timp toate dandanalele . ce pot face in acest caz, concret.
Avand in vedere ca un proprietar foloseste in interes propriu o parte a proprietatii comune, logic ar fi ca, pe durata folosintei, aceasta suprafata sa i se adauge la cota indiviza...
In lipsa unei hotatari a adunarii generale consfintita printr-un contract de inchiriere/comodat etc. acesta nu poate fi pus la plata...

Privind impozitul pe proprietate - acesta se plateste pentru suprafata apartamentului... (sunt niste criterii in baza caruia se stabileste si care nu au de-a face cu solicitarea dvs. sa va scada impozitul dvs...).