Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intrebare plata asociatie pentru boxa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intrebare plata asociatie pentru boxa

Am o camera de camin in timisoara la parter si sub camera am facut o boxa.
As dori sa sa stiu daca asociatia de proprietari poate sa ma oblige sa platesc o suma de bani pentru ca o folosesc,stiind ca eu cand am cumparat acea camera am platit si parti comune in care intra si subsolul.
Este legal ce imi cere asociatia?
Va multumesc.
Ati facut "camera" parcurgand toate etapele autorizarii constructiei?
Sunt aspecte distincte cumparatul de spatiu cu destinatia de locuinta si executarea de boxa fara parcurgerea procedurii de autorizare si fara acordul asociatiei de proprietari
Subsolul tehnic reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007 proprietarul nu poate schimba destinatia si aspectul partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Conform dispozitii in vigoare,partea comuna poate fi exclusiv utilizata de catre un proprietar,
numai cu acordul asociatiei de proprietari si in baza unui contract de inchiriere pe 7,25,49 ani
Asociatia poate cere o suma ca un fel de chirie. Boxa e pe partea comuna a blocului. Este adevarat ca ar trebui sa plateasca toti care au boxe sau niciunul. Depinde de vointa adunarii generale.
Costy1956 a scris:
Am o camera de camin in timisoara la parter si sub camera am facut o boxa.
As dori sa sa stiu daca asociatia de proprietari poate sa ma oblige sa platesc o suma de bani pentru ca o folosesc,stiind ca eu cand am cumparat acea camera am platit si parti comune in care intra si subsolul.
Este legal ce imi cere asociatia?

Cu intelegere intre oameni, la rugamintea dumneavoastra catre presedinte, membrii comitetului si vecini, acestia ar putea sa va ingaduie folosirea acele boxe incheind cu dumneavoastra un contract de inchiriere prin care suportati lunar o suma de bani drept chirie si alte cheltuieli de intretinere proportional cu suprafata acelei boxe.
Daca nu este intelegere, asociatia va poate obliga sa aduceti spatiul la forma de dinainte de modificare si sa nu-l mai folositi in interesul dumneavoastra.