avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... persoana fizica autorizata vs SRL (avantaje / ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

persoana fizica autorizata vs SRL (avantaje / dezavantaje)

care sunt avantajele si care sunt dezavantajele desfasurarii unei activitati pe " Persoana Fizica Autorizata"? dar pe "Societate Comerciala"?
Cel mai recent răspuns: dariad , utilizator 13:16, 4 Martie 2011
PFA are urmatoarele avantaje:
-contabilitate mai simpla;
- nu mai plateste si 16% impozit pe dividende pe langa impozitul pe venit.
Dezavantajul PFA nu poate avea salariati, dar se poate infiinta intreprinderea individuala tot cf OUG nr. 44/2008 si se raspunde si cu patrimoniul personal.
Ca SRL sunt obligatii mai mari de tinerea contabilitatii in partida dubla, declaratii mai multe, bilant contabil, de platit un contabil.
Buna ziua , va deranjez si eu cu o intrebare
In cazul PFA (in sitem real) , ce declaratii trebuiesc depuse ? Am depus la innfintare in nov 2010 declar 220 in care am estimat un venit , am depus pana la 25 feb 2011 declaratia 392 B si stiu ca urmeaza sa depun pana la 15 mai 2011 declaratia 220 ( venit net real realizat ) . Mai este si altceva de depus ? Va multumesc anticipat
Trebuie sa depuneti decl 220 pt 2011 pt ca nu ati desfasurat activitate tot anul 2010 si decl 200 pt veniturile realizate pe 2010 pana la 15.05.2011.
Multumesc pentru promptitutine
Trebuie sa specific insa ca in luna dec 2010 am avut venituri ( pe care le-am declarat in 392 B ) . Asta inseamna ca voi depune doar declaratia 200 ?
G David a scris:

PFA are urmatoarele avantaje:
-contabilitate mai simpla;
- nu mai plateste si 16% impozit pe dividende pe langa impozitul pe venit.
Dezavantajul PFA nu poate avea salariati, dar se poate infiinta intreprinderea individuala tot cf OUG nr. 44/2008 si se raspunde si cu patrimoniul personal.
Ca SRL sunt obligatii mai mari de tinerea contabilitatii in partida dubla, declaratii mai multe, bilant contabil, de platit un contabil.



Avantajele si dezavantajele in cazul PFA si SRL ar trebui analizate si din punct de vedere al contributiilor obligatorii: pensii, sanatate, somaj.

Intre SRL-ul cu asociat unic si PFA, care este mai avantajoasa?

Apoi, in situatia pensionarilor cu pensie anticipata partiala (destul de multi!), carora nu li se permite sa cumuleze pensia cu niciun venit (doar daca isi suspenda pensia), exista posibilitatea infiintarii unui SRL cu asociat unic, daca doresc sa mai castige niste bani in afara de pensie. Intrebarea este: merita acest lucru?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie impunere nikuteau nikuteau Am PFA din feb.2010 si am urmatoarele nelamuriri: -la infiintare am de depus decl.220 in baza careia mi-a venit in 2010 o decizie de impunere, pe care am si ... (vezi toată discuția)
Declaratii pt pfa getafolescu getafolescu Am infintat PFA-ul anul trecut in aprilie si am depus formularul 220 pt anul 2011. Nu am avut decat cheltuieli in 2011. Ce trebuie sa fac in anul 2012? (vezi toată discuția)
Declaratii pfa didaniela didaniela buna ziua, am un pfa infiintat anult trecut in luna aprilie, anul acesta mai trebuiesc depuse declaratii pana la un termen anume? multumesc frumos! (vezi toată discuția)