Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM

Buna,
poate sa ma ajute cineva?
ma intereseaza ce modificari au aparut in clauzele inscrise intr-un CIM pentru un nou angajat???

Va multumesc!!!!
...fata de ce va raportati? Modificari ...de cand...pana cand? Modificari vor fi in noul Cod al muncii.
nicotorok a scris:

Buna,
poate sa ma ajute cineva?
ma intereseaza ce modificari au aparut in clauzele inscrise intr-un CIM pentru un nou angajat???

Va multumesc!!!!

Nu exista in prezent noi modificari la Codul muncii care sa se regaseasca si in c.i.m. ... dupa aparitia noilor modificari atunci vom vedea ce se modifica.
Va multumesc!!!
Modificarile aduse de noul Cod al Muncii:

• Concedierile colective vor fi facute in principal dupa criterii de performanta si dupa indeplinirea obiectivelor. Abia apoi, pentru departajare se vor lua in calcul criteriile de natura sociala.

• Angajatorul poate angaja pe altcineva in locul celor concediati colectiv, imediat dupa momentul disponibilizarilor.

• Preavizul este cel convenit de parti in contractul individual de munca. Nu poate fi mai mic de 20 zile lucratoare pentru salariati si de 45 de zile lucratoare pentru sefi.

• Perioada de proba va fi de cel mult 45 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.

• Angajatorul poate angaja succesiv mai mult de trei persoane in perioade de proba pentru acelasi post.

• Angajator are dreptul sa stabileasca obiectivele de performanta individuala si criteriile de evaluare a realizarii acestora.

• Delegarea unui salariat poate fi dispusa pentru cel mult 60 de zile si se poate prelungi numai cu acordul salariatului, din 2 in 2 luni

• Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 3 ani.

• Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana cu tot cu ore suplimentare.

Munca la negru se pedepseste cu inchisoarea

• Angajatorul este amendat cu 10.000 pana la 20.000 lei pentru primirea la munca a pana la 3 persoane fara incheierea unui contract individual de munca. Pentru mai mult de 3 persoane pedeapsa este inchisoare de la 1 la 2 ani sau amenda penala.

• Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 1 an sau cu amenda penala fapta persoanei, care in mod repetat stabileste pentru salariatii incadrati in baza contractului individual de munca salarii sub nivelul salariului minim brut pe tara garantat in plata, prevazut de lege.
raduionut a scris:

Modificarile aduse de noul Cod al Muncii:

• Concedierile colective vor fi facute in principal dupa criterii de performanta si dupa indeplinirea obiectivelor. Abia apoi, pentru departajare se vor lua in calcul criteriile de natura sociala.

• Angajatorul poate angaja pe altcineva in locul celor concediati colectiv, imediat dupa momentul disponibilizarilor.

• Preavizul este cel convenit de parti in contractul individual de munca. Nu poate fi mai mic de 20 zile lucratoare pentru salariati si de 45 de zile lucratoare pentru sefi.

• Perioada de proba va fi de cel mult 45 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.

• Angajatorul poate angaja succesiv mai mult de trei persoane in perioade de proba pentru acelasi post.

• Angajator are dreptul sa stabileasca obiectivele de performanta individuala si criteriile de evaluare a realizarii acestora.

• Delegarea unui salariat poate fi dispusa pentru cel mult 60 de zile si se poate prelungi numai cu acordul salariatului, din 2 in 2 luni

• Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 3 ani.

• Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana cu tot cu ore suplimentare.

Munca la negru se pedepseste cu inchisoarea

• Angajatorul este amendat cu 10.000 pana la 20.000 lei pentru primirea la munca a pana la 3 persoane fara incheierea unui contract individual de munca. Pentru mai mult de 3 persoane pedeapsa este inchisoare de la 1 la 2 ani sau amenda penala.

• Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 1 an sau cu amenda penala fapta persoanei, care in mod repetat stabileste pentru salariatii incadrati in baza contractului individual de munca salarii sub nivelul salariului minim brut pe tara garantat in plata, prevazut de lege.

Acestea sunt doar propunerile de modificare a Codului Muncii ... pana la intrarea in vigoare a acestora nu putem vorbi despre aceste modifcari decat ca sunt in stadiu de proiect.