Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Vanzarea produsului, impozite, taxe.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Vanzarea produsului, impozite, taxe.

Vreau sa ma informez in legatura cu unele chestii.

Vreau sa creez un produs care sa il vand online si sa il trimit prin posta
Un DVD, film, creat acasa (adica non-profesional)

Si sunt curios cum se procedeaza, care sunt aspectele legale pe care trebuie sa le iau il calcul

Trebuie sa am o firma ca sa imi vand produsul online?
Trebuie sa emit facturi ? garantii ?

Si cum se procedeaza cu taxele, impozitul ? Trebuie platit, nu trebuie platit ? Nu stiu nimic in legatura cu asta, o descriere mai detaliata ar fii apreciata.

Metodele de plata pentru produs m-am gandit ca ar fii sau ramburs la posta sau plata in avans prin intermediul PayPal, iar apoi sa transfer pe card.
Vanzarile se fac pe teritoriul Romaniei.

Un raspuns la intrebari ar fii apreciat.
Multumesc!
antipot a scris:

Trebuie sa am o firma ca sa imi vand produsul online?

Da.

Trebuie sa emit facturi ? garantii ?

Da.

Si cum se procedeaza cu taxele, impozitul ? Trebuie platit, nu trebuie platit ? Nu stiu nimic in legatura cu asta, o descriere mai detaliata ar fii apreciata.

Se face diferenta dintre venituri si cheltuieli rezultand profitul impozabil, acestuia se aplica o cota de 16% pe care o virati la stat. Aceasta situatie va fi cand optati pentru a fi platitor de impozit pe profit.
sau
Se aplica un procent de 2,5 % la venituri in cazul in care optati ca microintreprindere.
Plata se face trimestrial.
Angajati-va un contabil el stie ce are de facut si va poate indruma.
Nu se poate in nici un caz vinde produsul fara firma ?
Ca persoana fizica nu pot sa vand nimic?
Nu stiu sigur, dar in america cred ca se poate, pentru ca multi vand fara firma.

Dar daca vand doar un numar limitat de produse, adica vreo 1000 - 5000 de copii ?

Sa angajez contabil si sa am angajati nu e catre ceea ce vreau eu sa tind.
Si mi se pare cam prea complicat toata chestia asta cu firmele.

Ce inseamna microinterprindere?

Si in caz ca primesc banii prin PayPal in cont, aceia sunt impozabili ? (Prin PayPal clientii platesc cu cardul la PayPal, apoi PayPal imi da mie banii iar apoi pot sa ii transfer in cont. - iar extrasul de cont al clientilor e scris plata *PayPal - CD* sau asa ceva)
Daca de exemplu primesc bani de la o ruda din strainatate, tot impozabil e ?
nu spune nimeni ?
antipot a scris:
Nu se poate in nici un caz vinde produsul fara firma ?
Ca persoana fizica nu pot sa vand nimic?
Nu stiu sigur, dar in america cred ca se poate, pentru ca multi vand fara firma.

Doar PFA. Prin vanzarea de care vorbiti deveniti comerciant, si atunci trebuie sa fiti incadrat intr-o forma corespunzatoare. Veti plati si impozite, iar pentru asta trebuie sa fiti inregistrat.

Dar daca vand doar un numar limitat de produse, adica vreo 1000 - 5000 de copii ?

La fel. Poate nu va dati seama, dar tot ceea ce depaseste un numar personal de copii (sa zicem pana in 5) inseamna ca desfasurati cu titlu permanent aceasta activitate comerciala.

Sa angajez contabil si sa am angajati nu e catre ceea ce vreau eu sa tind. Si mi se pare cam prea complicat toata chestia asta cu firmele.

Atunci inregstrati-va PFA.

Ce inseamna microinterprindere?

O societate cu angajati intre 1 si 9, cifra de afaceri pana in 100.000 de euro.

Si in caz ca primesc banii prin PayPal in cont, aceia sunt impozabili ?

Bineinteles.

Daca de exemplu primesc bani de la o ruda din strainatate, tot impozabil e ?

Depinde cu ce titlu, daca sunt pur si simplu bani trimisi din cont in cont, fara explicatie comerciala, nu.
Andreea Lisievici a scris:

Si in caz ca primesc banii prin PayPal in cont, aceia sunt impozabili ?

Bineinteles.

Daca de exemplu primesc bani de la o ruda din strainatate, tot impozabil e ?

Depinde cu ce titlu, daca sunt pur si simplu bani trimisi din cont in cont, fara explicatie comerciala, nu.

Pai atunci cum se afla daca banii primiti prin PayPal sunt din vanzari sau altceva ca sa imi poata lua impozit?, pentru ca prin PayPal, cand trec banii in cont nu spune asa ceva.

Si ce s-ar putea intampla, daca totusi as vinde prin curier sau posta-ramburs fara firma sau PFA ?

Si cum ajung PFA ? Ce conditii trebuie sa indeplinesc, etc. ?

Iar daca ajung PFA si nu fac profit, presupun ca taxe sau impozit nu trebuie sa platesc ?

Cum pot altii sa vanda fara sa aibe firma sau fara sa fie PFA ?

Iar daca produsul are 2 autori, amandoi trebuie sa fie PFA ?
In caz ca e vandut doar de 1 persoana.

Ce implicatii ar avea Protectia Consumatorului pentru un DVD vandut online, in caz ca sunt PFA? Trebuie sa emit garantii sau ceva? Sadisfacere garantata pentru DVD sau banii inapoi ?